خانه » کشورها » جرمنی/ آلمان » اطلاعات لازم برای زندگی در آلمان – پول و مالیات

اطلاعات لازم برای زندگی در آلمان – پول و مالیات

مالیات بر درآمد

همه افرادی که مشمول پرداخت مالیات هستند می‌باید شخصا اظهارنامه مالیاتی را پر و ارسال کنند. این اظهار نامه برای تعیین مالیات بر درآمد شخص مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر در سال گذشته، مالیات بالا‌تر از آنچه که در اظهارنامه اعلام شده، محاسبه و پرداخت شده باشد، تفاوت مسترد داده می‌شود. معمولا اظهارنامه مالیات بر درآمد باید تا ۳۱ مه ارسال شود.

شما همچنین می‌توانید نسبت به تکمیل و تسلیم اظهارنامه مالیاتی به صورت آنلاین اقدام کنید، به عنوان مثال از اینجا: www.elster.de

باز کردن حساب بانکی

به طور کلی، هر فرد بالغی با اثبات هویت می‌تواند حساب بانکی باز کند. هر چند، شرایط اضافی توسط برخی بانک‌ها هم تعیین می‌شوند به عنوان مثال داشتن گواهی اشتغال. افراد زیر سن قانونی می‌توانند حساب بانکی باز کنند اگر رضایت پدر و مادر یا قیم خود را داشته باشند. اگر باز کردن یک حساب بانکی عادی برای کسی نفی شود، فرد می‌تواند یک حساب اعتباری باز کند. اطلاعات بیشتر را می‌توان در Sparkasse، Volksbank و یا در مرکز مشاوره مصرف کننده گان کسب نمود.

هنگام افتتاح حساب، مشتریان مختار به انتخاب بین بانک‌های اصلی و یا شعبه‌ای هستند. بانک‌های اصلی اغلب شرایط مطلوبی دارند و معمولا حساب آنلاین بوده و توسط خود صاحب حساب اداره می‌شود، اختصاص می‌دهند. در بانک‌های شعبه‌ای و یا غیر مستقیم مشتری به صورت با واسطه از خدمات بانکی و دیگر مشاوره‌های جانبی استفاده می‌کند.

شوفا (مرکز اعتبار سنجی)

Schufa شناخته شده‌ترین نهاد بیمه‌های اعتباری (یا نهاد تضمینی) در آلمان است. Schufa از یک سو از پیمانکار در برابر زیان‌های اعتباری محافظت می‌کند و از سوی دیگر باعث کمک به حفاظت از مصرف کنندگان در برابر بدهی‌های بیش از حدی که خارج از توان پرداختی آن‌ها باشد، می‌شود. Schufa داده‌های عملکرد اعتباری بیش از ۷۵٪ از مردم آلمان را رصد می‌کند.

هر کسی که در آلمان وام دریافت کند _ این شامل هر وام بانکی و یا خرید قسطی است_ مشخصات او در پایگاه داده اعتباری «Schufa» ثبت می‌شود. اطلاعات (شامل نام، آدرس، آدرس قبلی، شغل، کارفرما، درآمد، بدهی و پارامترهای دیگر) توسط Schufa محاسبه و ارزش گذاری می‌شوند که شامل اطلاعاتی در مورد اعتبار فرد است. اگر می‌خواهید بدانید که چه داده‌هایی از شما بر روی پایگاه داده ذخیره می‌شود مستقیما به Schufa و یا مراجعه کنید.

در آلمان شما می‌توانید بیمه دولتی (قانونی) و یا خصوصی را انتخاب کنید. هر دو مزایای خود را دارند: خدمات بیمه درمان خصوصی به طور کلی بهتر است (به عنوان مثال، مصرف داروهای بدون نسخه و یا درمان توسط پزشکان). در بیمه‌های درمانی رسمی نیز اغلب فرانشیز پرداخت می‌شود که با توجه به میزان درآمد افراد درصد آن فرق می‌کند. کسانی که دستمزدهای پایین دارند میزان پرداخت آن‌ها کمتر است. سن، نقشی در بیمه درمانی دولتی افراد ندارد اما در بیمه درمانی خصوصی با توجه به سن افراد قیمت‌ها متفاوت است و هر چه سن افراد بیشتر باشد حق بیمه بیشتری پرداخت می‌کنند.

احتیاط کسانی که خود را بیمه درمانی خصوصی می‌کنند نمی‌توانند بیمه خود را به آسانی تبدیل به بیمه درمانی عمومی کنند. فقط کسانی که بیش از ۵۵ سال سن داشته باشند و درآمد ماهیانه آن‌ها به اندازه حداقل معاش باشد، می‌توانند بیمه خود را از خصوصی به بیمه اجباری عمومی تبدیل کنند. بنابراین، تصمیم به انتخاب بیمه درمانی خصوصی، معمولا تصمیم گیری مهمی در زندگی افراد است.

Check Also

اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان

از مهمترین انواع مختلف سرمایه‌ گذاری یا کار آزاد خارجی در آلمان مواردی است که در مطالب …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!