خانه » کشورها » اتریش » اطلاعات ضروری برای زندگی در اتریش

اطلاعات ضروری برای زندگی در اتریش

جستجوی خانه

برای یافتن آپارتمان به سادگی می‌توان به پایگاه‌های اینترنتی املاک مراجعه کرد. در اینجا می‌توانی گستره‌ای از صفحات اینترنتی را پیدا کنی که به کمک آن‌ها می‌توان در سراسر اتریش آپارتمانی برای سکونت یافت.

در بازار مسکن، اجاره بها را معمولاً به شکل «اجاره خالص» ارائه می‌دهند. اجاره خالص فقط شامل هزینه‌هایی می‌شود که به استفاده و بهره برداری از فضای مسکونی مربوط می‌شود. اما مبلغ اصلی که مستأجر باید به موجر بپردازد، اجاره ناخالص نام دارد. اجاره ناخالص، برخلاف اجاره خالص، هزینه‌های نگهداری (که‌گاه هزینه‌های جنبی هم نامیده می‌شود) را نیز دربرمی گیرد. با این بخش از اجاره، هزینه‌هایی دیگر برای نمونه آب، جمع آوری زباله و دیگر هزینه‌هایی که به نگهداری ساختمان مربوط می‌شود، پرداخت می‌گردد.

احتیاط در بیشتر موارد، هزینه برق همراه با هزینه‌های اداره منزل احتساب نمی‌شود. از این رو بهتر است همواره پیشاپیش این نکته را روشن کرد که چه هزینه‌هایی در مبلغ کلی اجاره می‌گنجد.

قرارداد اجاره

قرارداد اجاره شامل حقوق و وظایف موجر و مستأجر به شکل شفاهی یا کتبی است. در قرارداد اجاره باید نام موجر و مستأجر آورده شده و همچنین از فضاهای جنبی که اجاره شامل آن‌ها می‌گردد (گاراژ، انبار و…) و موارد اجاره داده شده، نام برده شده باشد. همچنین باید میزان اجاره (اجاره خالص و هزینه‌ای جنبی) و در صورت اجاره محدود، طول مدت اجاره ذکر شده باشد. از آنجا که در صورت عقد قرارداد محدود، فقط در مواردی اندک، امکان قانونیِ فسخ قرارداد وجود دارد، توصیه می‌شود که شروط لغو قرارداد در قرارداد اجاره ذکر گردد.

فسخ قرارداد اجاره

هم مستأجر و هم موجر مجاز به فسخ قرارداد هستند. هر دو طرف موظف به رعایت مهلت‌های از پیش تعیین شده و قانونی هستند که در فسخ قرارداد آپارتمان لازم الاجرا است. به شکل معمول، می‌توان قرارداد اجاره نامحدود را در عرض مهلت قانونیِ یک ماهه برای فسخ قرارداد لغو کرد. در قراردادهای اجاره محدود باید موعد نهایی را که در قرارداد ذکر شده است، رعایت کرد.

در اینجا نمونه‌ای از نامه فسخ قرارداد اجاره آورده شده است: www.arbeiterkammer.com

ثبت نام در دفتر ثبت

هر فردی که در اتریش به آپارتمانی اسباب‌کشی می‌کند، موظف است، نشانی محل سکونت خود را به دایره ثبت شهرداری اطلاع دهد. می‌توان به شکل حضوری یا از طریق پست، این اداره را در جریان گذاشت. والدین موظف به ثبت نشانی فرزندان زیر سن قانونی خود هستند. به‌منظور ثبت نشانی، باید فرم ثبت نشانی را پر کرد. این فرم به شکل اینترنتی قابل بارگذاری و چاپ است، در اداره‌های مربوطه یافت می‌شود و حتی از کیوسک‌ها هم می‌توان آن را تهیه کرد.

بارگزاری برگه ثبت نشانی: www.help.gv.at

تلفن، اینترنت، تلفن همراه

در اغلب موارد یک شرکت واحد، ارائه کننده ارتباط مخابراتی و اینترنتی است. در ذیل برخی پیوندهای مربوطه را آورده‌ایم:

برق، گاز، گرمایش

به منظور تأمین برق، گاز و گرمایش در آپارتمان جدید، به موقع در شرکت های تأمین منابع انرژی ثبت نام کنید. از زمان بهره مندی آزاد از بازار انرژی در اتریش، هر فردی می تواند شرکت مناسب تأمین برق و گاز خود را برگزیند.

در اینجا می‌توانی اطلاعاتی درباره مقایسه میان شرکت‌های تأمین کننده برق بیابی: www.durchblicker.at

و همچنین مقایسه‌ای میان شرکت‌های تأمین کننده گاز:

پرداخت هزینه رادیو و تلویزیون

هزینه رسانه‌های جمعی باید برای همه دستگاه‌های رسانه‌ای جمعی (رادیو، تلویزیون، رایانه) پرداخت شود. هزینه‌های آن در هر ایالت با ایالت دیگر متفاوت است و تقریبا|ً در حد فاصل ۲۰ تا ۲۵ یورو در ماه قرار دارد.

www.gis.at

تفکیک زبانه

اتریش بالا‌ترین نرخ بازیافت در جهان را دارد. در اکثر قابل توجهی از خانه‌های اتریش، زباله به دقت جداسازی می‌شود. از آنجا که تفاوت‌هایی منطقه‌ای در جداسازی زباله وجود دارد، باید شخصاً از شورای شهر یا شهردای محله خود کسب اطلاع کرد. عدم رعایت قوانین جداسازی زباله ممکن است شکایت‌های قانونی و جریمه‌هایی نقدی را به دنبال داشته باشد.

کاغذ باطله: در این مخزن‌های زباله، کاغذ، مقوا، روزنامه، کاتالوگ، کتاب و روزنامه ریخته می‌شود.

بطری‌های شیشه‌ای: بطری‌های شیشه‌ای را باید بنا به رنگ آن‌ها جداسازی کرد. بطری‌ها به رنگ‌های سفید، سبز و قهوه‌ای موجود هستند. درهای بطری‌ها را باید پیشاپیش برداشت و داخل مخزن زباله‌های زیان بار ریخت. بطری‌هایی که هزینه گرویی داشته باشند، به داخل این مخزن‌های شیشه ریخته نمی‌شوند.

زباله‌های مربوط به بسته‌بندی‌های مصنوعی: در این مخزن‌ها، زباله‌های مربوط به بسته بندی‌های تشکیل شده از مواد مصنوعی (شیشه‌های پلاستیکی، نایلون، مواد مصنوعی …)، بسته‌های نگه‌دارنده (تتراپاک، بسته‌های قهوه، کارتن‌های شیر…) و همچنین درهای شیشه‌ها و بطری‌ها را می‌اندازند

بسته‌بندی‌های فلزی: بسته بندی های فلزی (برای نمونه آلومنیوم، قوطی های نوشابه .) و قطعات کوچک تر مصرف شده فلزی (سیم، ظروف فلزی، میخ و پیچ) به این نوع زباله تعلق دارد. قطعات بزرگ تر فلزی (بخاری، اجاق گاز، وان حمام) باید به تأسیسات بازیافت، مراکز جمع آوری زباله های خانگی بزرگ یا میدان های نخاله تحویل داده شوند.

جمع آوری تفکیک شده مواد زیان بار: مواد زیان بار باید به شکل جدا، تحویل داده شوند، زیرا در صورت تخلیه نادرست، به محیط زیست زیان وارد می آورند. در این دسته می توان انواع باطری ها، لامپ های کم مصرف، داروها، رنگ های جلا و کودهای شیمیایی را گنجاند. این مواد را می توان یا به مغازه هایی که در آنها خریداری می شوند یا به مرکز جمع آوری مواد زیان بار شورای شهر تحویل داد.

زباله طبیعی در مخزن های زباله طبیعی: در مخزن های زباله طبیعی (که بنا به ایالت مربوطه می تواند قهوه ای یا سبز رنگ باشد)، بقایای میوه و سبزیجات، پوست های میوه، بقایای قهوه و کیسه های چای، زباله های باغچه و دستمال های کاغذی آشپزخانه را می ریزند.

سایر زباله‌ها به مخزن زباله‌های متفاوت ریخته می‌شود: در ایالت‌های گوناگون، ممکن است رنگ این مخزن‌ها سیاه یا سبز باشد. در اینجا همه زباله‌های متفاوت دیگر را جمع آوری می‌کنند، برای نمونه بقایای کش و لاستیک، خاکس‌تر و ته سیگار، وسایل چرمی، زباله‌های بهداشتی، پوشک و…

در اینجا اطلاعات دیگری را درباره جمع آوری درست زباله پیدا می‌کنی:

 

Check Also

اطلاعات ضروری برای یافتن کار در اتریش

جستجوی کار شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا معمولا برای کار کردن در آلمان نیازی به …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!