خانه » اختصاصی صدای مهاجر » تجاوز جنسی٬ آزار و اذیت زنان اروپایی توسط پناهجویان

تجاوز جنسی٬ آزار و اذیت زنان اروپایی توسط پناهجویان

در روزهای گذشته همه ما شاهد خبرهای تجاوز جنسی٬ آزار و اذیت زنان و دختران اروپایی توسط پناهجویان بودیم و همچنان هستیم. هر روز ابعاد جدیدی از این حوادث در رسانه های اروپایی به نشر میرسد.

صدای مهاجر ضمن محکوم کردن اعمال مجرمانه یک تعداد پناهنده نما و افراد منحرف که باعث خدشه دار شدن وجهه هزاران پناهنده واقعی شدند. از تمامی پناهجویان افغانستان و ایران تقاضا دارد تا با حفظ آرامش و همبستگی به این موضوعات واکنش نشان دهند. و از محکوم کردن ملیت یکدیگر خودداری نمایند.

منتسب کردن اعمال مجرمانه تعدادی به یک ملت اشتباه و غیر منصفانه است.

احزاب ضد خارجی در اروپا به دنبال بهانه هستند تا افکار عمومی را بر علیه سیاستهای پناهنده پذیری همراه کنند. حوادث شب سال نو بهانه کافی را برای این گروهها و سازمانها فراهم ساخت و سوخت اتمی برای فعالیت آنها مهیا گردید.

اعمال مجرمانه این تعداد پناهجو بشدت و با حساسیت در رسانه ها بازتاب پیدا میکند. و این در حالی است که جرم تجاوز جنسی فراگیرترین نوع جرم در اروپا و غرب است.

موضوع مهم تفاوت فرهنگی

جدا از منحرف و متخلف بودن تعدادی از پناهجویان! یکی از دلایل وقوع این گونه حوادث تفاوت فرهنگی بین پناهجویان و کشورهای میزبان است. اکثر پناهجویان از جوامع بسته سنتی وارد اروپا میشوند. از جوامعی که روابط بین زن و مرد به عنوان حرام و تابو شناخته میشود. حتی روابط ساده مثل دست دادن٬ گفتگو و معاشرت هم مورد نکوهش قرار میگیرد.

پناهجویان تازه وارد با فرهنگ جدیدی روبرو میشوند که آزادی درآن حرف اول را میزند. دست دادن یک عمل عادی و نشان احترام است. پناهجویان در مواجهه با دختران و خوشرویی آنها و بدلیل تفاوت فرهنگی سوء برداشت میکنند و ..

تعریف تجاوز در غرب متفاوت است با شرق

جرم تجاوز جنسی در تعریف حقوقی غرب بسیار متفاوت با تعریف آن در کشورهای افغانستان و ایران است. در کشورهای خاورمیانه تجاوز از نظر افکار عمومی تجاوز به معنی رابطه جنسی کامل بدون موافقت یک طرف گفته میشود که این تا حدودی غلط است! تعریف جرم تجاوز در اروپا بسیار گسترده است. بشکلی که  در کشورهای اروپایی ممکن است یک دختر یا خانم بسیار به آسانی فردی که حتی رابطه جدی با او نداشته را به تجاوز متهم کند. حتی شوهر و دوست پسرش را هم میتواند متهم کرده و به دادگاه بکشاند! در اروپا یک نه گفتن از سوی خانم به معنی تمام است و اگر رابطه در هر سطحی ادامه پیدا کند به معنی تجاوز حساب میشود. تجاوز بیشترین میزان شکایت به پلیس را در اروپا به خود اختصاص داده است.

هدف صدای مهاجراز بیان این مطالب آگاهی رساندن برای پناهجویان تازه وارد به اروپا میباشد!

تجاوز جنسي، معضلي در تمام جوامع است و هيچ كشوري در دنيا، فارغ از اين مشكل نمي‌باشد؛ البته به اعتقاد تحليل‌گران اجتماعي، فرهنگ جوامع در ميزان وقوع آن مؤثر است. اغلب كشورهاي پيشرفته، به ويژه آمريكا، داراي بيشترين آمار تجاوز هستند، به طوري كه امنيت زنان در اين جوامع به صورت رؤياي تعبير ناشدني است. وزارت کشور انگلستان گزارش مي‎دهد كه حدود 70 درصد زنان بين 17 تا 35 ساله، به طور دائم نگران هستند که مورد تجاوز جنسي قرار نگيرند. طبق اين گزارش بين سال‌هاي 1985 تا 1996 آمار تجاوز افزايش چشمگيري داشته است. در حالي که بسياري از زنان بزه‌ديده، كمتر اين موضوع را به پليس گزارش مي‌دهند. مطالعة ديگري نشان مي‎دهد که از هر پنج زن در دنيا، روزانه يک نفر مورد توهين و آزار جنسي واقع مي‌شود. طبق اين گزارش، سالانه 700 هزار زن در آمريکا مورد تجاوز قرار مي‎گيرند[1] و بين 6 تا 25 درصد زنان اين كشور، حداقل يك بار مورد تجاوز جنسي واقعي قرار گرفته‎اند. همچنين بيش از 50 درصد زنان، حداقل يك بار در عمر خود تهديد به تجاوز جنسي شده‎اند.[2] البته اين مسأله مختص كشورهاي صنعتي نيست، بلكه كشورهاي در حال توسعه نيز با چنين معضلي مواجهند. اخيراً گزارشات بسيار نگران كننده‌اي درخصوص تجاوز به اطفال منتشر مي‌شود. چنانچه روزنامه البيان امارات مي‌نويسد: «رشد تجاوز به دختر بچه‌ها در جنوب افريقا به حد خطرناكي رسيده است و بسياري از اطفال جنوب افريقا، از طرف معلمين و شاگردان بزرگتر، مورد تجاوز جنسي واقع شده‌اند.»[3]

[1]-http://www.irandwr.org.

[2] – كارلسون و ديگران، ص 134.

[3] – جريدة البيان، (امارات العربيه) الجمعة 5 محرم 1422 هـ الموافق 30 مارس 2001.

Check Also

گزارش برنامه « افغانستان یکی از خطرناک ترین نقاط جهان برای زنان است»

برنامه ای تحت عنوان ” افغانستان یکی از خطرناک ترین نقاط جهان برای زنان است،  …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!