fbpx
خانه » کشورها » سویدن/ سوئد » اطلاعات ضروری برای زندگی در سویدن – مالیات
Deklarationsblankett

اطلاعات ضروری برای زندگی در سویدن – مالیات

سیستم مالیاتی سوئد، پایه و اساس رفاه جامعه سوئد است. با دریافت مالیات، دولت می تواند برای همه مردم امکانات مشابهی را برای انجام تحصیل و داشتن یک زندگی خوب در سوئد تأمین کند. هزینه بخش بزرگی از سیستم رفاهی سوئد، از دریافت مالیات تامین می شود. برای نمونه، هزینه درمان، مراقبت از کودکان، خدمات اجتماعی و نگهداری از سالمندان. اما همچنین مخارج راه ها، وسایل نقلیه عمومی، پذیرش پناهجو و فعالیت های مشترک زیست محیطی نیز از طریق مالیات ها تامین می شود.

بیشتر مردمی که در سوئد زندگی می کنند، اعتماد دارند که پول هایی که به عنوان مالیات پرداخت می کنند، صرف ساختن جامعه می شود.


تصویر: اداره مالیات

شما وقتی کار می کنید، از حقوق خود مالیات می پردازید. به این مالیات، مالیات بر درآمد گفته می شود. حقوقی که دریافت می کنید، پیش از پرداخت مالیات، حقوق ناخالص (bruttolön) نام دارد. اما حقوقی که پس از پرداخت مالیات می گیرید، حقوق خالص (nettolön) نامیده می شود. حقوق خالص، مقدار پولی ست که برایتان می ماند تا با آن زندگی کنید. سیستم مالیاتی سوئد به گونه ای تنطیم شده که هر کس که درآمد بیشتری دارد، مالیات بیشتری نیز می پردازد. کسانی که برای گذران زندگی، پول کافی ندارند می توانند از جامعه کمک بگیرند.

میزان مالیات در کمون ها متفاوت است و می تواند از ۲۹ تا ۳۵ درصد حقوق ناخالص باشد. اگر درآمد زیادی داشته باشید، به دولت نیز باید مالیات بپردازید. اگر اطلاعات بیشتری درمورد مالیات ها می خواهید، می توانید به وبسایت اداره مالیات مراجعه کنید: www.skatteverket.se

​درآمد سالانه ​مالیات بر درآمدی که شما می پردازید
​بیش از ۶۰۲۶۰۰ کرون ​۳۵ – ۲۹ درصد مالیات کمونی
+ ۲۰ درصد مالیات دولتی
+ ۵ درصد مالیات دولتی
بر درآمد های بالاتر از این حد
​بین ۴۲۰۸۰۰ و ۶۰۲۶۰۰ کرون ​۳۵ – ۲۹ درصد مالیات کمونی
+ ۲۰ درصد مالیات دولتی
بر درآمد های بالاتر از این حد
زیر ۴۲۰۸۰۰ کرون ​​۳۵ – ۲۹ درصد مالیات کمونی
زیر ۱۸۷۸۲ کرون شما هیچ مالیات نمی پردازید

جدول مالیاتی برای مالیات بر درآمد (اعداد از سال ۲۰۱۴)
منبع: ادارۀ مالیات سویدن

کسانی که کمک هزینه بیماری یا حقوق بازنشستگی می گیرند نیز مالیات می پردازند. شما برای مزایایی نیز که از کار خود دریافت می کنید، مالیات می پردازید. این مزایا می تواند برای نمونه استفاده شخصی از ماشین کار یا کوپن غذا برای ناهار یا شام در رستوران باشد.

اظهارنامه مالیاتی

هر سال تمام کسانی که درآمد داشته و مالیات پرداخته اند، یک اظهارنامه مالیاتی به اداره مالیات تحویل می دهند. در این اظهارنامه، اطلاعاتی درمورد کل درآمد و مالیات پرداختی شما درطول یک سال نوشته شده است. اداره مالیات، این اظهارنامه را به منزل شما می فرستد. این اظهارنامه باید حداکثر در آغاز ماه مه هر سال به اداره مالیات تحویل داده شود.

اداره مالیات از کارفرما، شرکت های بیمه و بانک ها درمورد میزان پولی که شما در طول سال به دست آورده اید، اطلاعات دریافت می کند. این اطلاعات، معمولا در اظهارنامه ای که برای شما فرستاده می شود، نوشته شده است. شما باید درستی این اطلاعات را کنترل کنید. سپس می توانید به پنج شکل مختلف، اظهارنامه را تایید و امضاء کنید:

  • آن را امضاء کنید و به اداره مالیات تحویل دهید یا بفرستید.
  • یک پیامک (اس ام اس) با تلفن همراه خود بفرستید.
  • به اداره مالیات زنگ بزنید.
  • از طریق اینترنت و با کمک کُدی که در اظهارنامه مالیاتی شما نوشته شده، اظهارنامه خود را تکمیل کنید.
  • از طریق اینترنت و با کمک کارت شناسائی الکرونیکی (e-legitimation) اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال کنید.


اظهارنامه مالیاتی، اطلاعات به زبان های مختلف در وبسایت اداره مالیات وجود دارد.

عکس: اداره مالیات

مالیات غیر مستقیم

مالیات بر ارزش افزوده معمولا مالیات غیر مستقیم (moms) نامیده می شود. مالیات غیر مستقیم، مالیات بر کالاها و خدمات است و تمام مردم برای کالاها و خدماتی که خریداری می کنند، این مالیات را می پردازند. مالیات غیرمستقیم بخشی از بهایی ست که ما می پردازیم. درصدهای متفاوتی، از ۶ تا ۲۵ درصد برای مالیات غیرمستقیم، بسته به این که چه چیزی را خریداری می کنید، وجود دارد. برخی کالاها و خدمات نیز هستند که از مالیات غیرمستقیم معافند، مانند خدمات درمانی و آموزش. دولت از مالیات غیرمستقیم به صورت ابزار قدرت سیاسی استفاده می کند و برای چیزهایی که خرید آنها توسط مردم درست تشخیص داده شده، مالیات غیرمستقیم کمتری تعیین می کند.

مالیات های خاص

مالیات خاص یک مالیات اضافه بر برخی کالاها مانند مشروبات الکلی، بنزین، برق و دخانیات است. سیاستمداران تعیین می کنند که کدام کالاها باید مالیات خاص داشته باشند. این کالاها اغلب برای محیط زیست یا تندرستی مضر هستند.

هزینه های اجتماعی

کارفرما، هزینه های اجتماعی کارکنان استخدامی خود را پرداخت می کند. هزینه های اجتماعی عبارتند از هزینه کارفرما، هزینه های فردی و هزینه بازنشستگی همگانی. کارفرما باید علاوه بر حقوق، مالیات بر درآمد و هزینه کارفرما را نیز برای تمام کارکنان استخدامی خود به دولت بپردازد. این پرداختی ها، یک بار در ماه و به اداره مالیات انجام می شود. کسی که مالک یک شرکت خصوصی ست، هزینه کارفرما برای شخص خود نمی پردازد و درعوض یک هزینه فردی پرداخت می کند.

کار سیاه

کار سیاه به معنی این است که کارورز و کارفرما، مالیات یا هزینه های اجتماعی را نمی پردازند. اگر یک کارورز یا یک کارفرما، مالیات نپردازند و درآمد خود را اظهار نکنند، نقض قانون کرده اند. جامعه براین پایه استوار است که هر کس که کار می کند، مالیات بپردازد. این مالیات ها سپس برای خدمات درمانی، راه ها، نگهداری از سالمندان و دیگر خدمات رفاهی که در دسترس تمام مردم قراردارد، استفاده می شوند. نپرداختن مالیات، می تواند مجازات داشته باشد.

اگر سیاه کار کنید، درصورت بیماری نمی توانید از کمک هزینه بیماری استفاده کنید. اگر در سر کار، آسیب ببینید نیز امکانی برای دریافت غرامت ندارید. دریافتی شما برای مرخصی نگهداری از فرزند و بازنشستگی کمتر خواهدبود و هیچ گواهی کار نیز به شما داده نخواهدشد. اگر سیاه کار کنید، برای گرفتن قرارداد اجاره دست اول آپارتمان یا خرید قسطی و اعتباری، دچار مشکل خواهیدشد. صاحبخانه ها و شرکت ها اغلب از شما می خواهند که قرارداد استخدامی خود را نشان دهید.

 

Check Also

اطلاعات مفید برای زندگی در سویدن – کار در سويدن

بازار کار می تواند به دو بخش خصوصی و عمومی تقسیم شود. در بخش خصوصی …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!