fbpx
خانه » کشورها » سویدن/ سوئد » آموزش برای بزرگسالان در سویدن – سوئد
Klassrum med unga vuxna

آموزش برای بزرگسالان در سویدن – سوئد

تحصیل در سن بزرگسالی در سوئد، امری عادی ست. افراد زیادی برای تقویت حرفه شغلی خود و یا تغییر شغل، تحصیل می کنند. بسیاری نیز به این دلیل که یادگرفتن چیزهای جدید جالب است، تحصیل می کنند. درس خواندن در تمام طول زندگی، امر مثبتی به نظر می رسد – به آن می گویند آموختن مادام العمر.


راهنمای تحصیلی و شغلی (studievägledning)

اگر مطمئن نیستید که در چه رشته ای می خواهید تحصیل کنید، به راهنمای تحصیلی و شغلی مراجعه کنید. این دفتری ست که افراد بزرگسال می توانند از آن راهنمایی هایی برای دوره های آموزشی و شغل های مختلف به دست بیاورند. راهنمای تحصیلی و شغلی می تواند در مدارس بزرگسالان در کمون شما مستقر باشد. برای اطلاعات بیشتر با کمون خود تماس بگیرید.

راهنمای تحصیلی و شغلی، این کمک ها را نیز می تواند دراختیار شما قراردهد:

 • سفارش گواهی تحصیلی
 • درخواست شرکت در کلاس ها و دوره های مختلف آموزشی
 • اطلاعات درمورد آنچه که برای واردشدن به یک کلاس یا دوره آموزشینیاز دارید
 • اطلاعات بیشتر درمورد تحصیل

مرکز راهنمای تحصیلی و شغلی

اگر شما زیر ۲۰ سال سن دارید می توانید در یک مرکز راهنمای تحصیلی و شغلی، راهنمایی و مشاوره دریافت کنید. دراین مرکز، می توانید برای نمونه، این کمک ها را نیز دریافت کنید:

 • گفتگو درمورد این که چه رشته تحصیلی یا شغلی را می خواهید انتخاب کنید
 • کمک برای این که خودتان در مورد رشته های تحصیلی یا شغلی اطلاعات کسب کنید
 • اطلاعات در مورد تحصیل در کشورهای دیگر

زبان سوئدی برای مهاجران – اس اف ای (SFI)

زبان سوئدی برای مهاجران، sfi ، یک آموزش مقدماتی زبان سوئدی برای بزرگسالانی ست که زبان سوئدی، زبان مادری آنها نیست. شما می توانید sfi را به صورت تمام وقت یا نیمه وقت بخوانید. این دوره آموزشی، رایگان است.

در آموزش sfi ، بسته به تحصیلات شما، جهت های مختلفی وجود دارد. برای نمونه، sfi برای آمادگی شغلی و sfi برای کسانی که تحصیلات دانشگاهی یا دبیرستانی دارند.

درصورت داشتن ۱۶ سال تمام، حق دارید که در کلاس های آموزش زبان سوئدی به مهاجران شرکت کنید. اما معمول تر این است که افراد زیر ۲۰ سال، زبان سوئدی را در دبیرستان بیاموزند. هنگام ثبت نام برای sfi ، باید یک گواهی مشخصات فردی از اداره مالیات و کارت شناسائی، گواهینامه رانندگی یا گذرنامه به همراه داشته باشید.

عکس: Colourbox

آموزش کمونی بزرگسالان – کومووکس (Komvux)

کومووکس، آموزشگاهی ست که بزرگسالان، دروس دوره های نه ساله ابتدائی را در آنجا می خوانند و به آن آموزش مقدماتی برای بزرگسالان گفته می شود. اگر شما دارای تحصیلاتی معادل دوره ابتدایی سوئد نباشید، حق دارید که از آموزش مقدماتی برای بزرگسالان برخوردار شوید. برای خواندن زبان سوئدی در سطح ابتدایی، شما باید مدرک sfi DD را داشته باشید.

در کومووکس شما می توانید درس های دبیرستانی سوئد را نیز بخوانید. به آن آموزش دبیرستانی برای بزرگسالان گفته می شود. اگر شما دارای تحصیلاتی معادل دوره دبیرستانی سوئد نباشید، حق دارید که از آموزش دبیرستانی برای بزرگسالان برخوردار شوید. برای آموختن زبان سوئدی در سطح دبیرستان، شما باید سوئدی به عنوان زبان دوم (SASS) در سطح مقدماتی (SAS GG) را خوانده باشید.

در کومووکس، دوره های آموزشی وجود دارد که می توانید آنها را نیز پس از دبیرستان بخوانید. نمونه ای دراین زمینه، دوره های آموزش تکمیلی است که یک دوره آموزش فنی و حرفه ای برای بزرگسالان است. اگر دوره دبیرستان را در کومووکس به پایان برسانید، می توانید تحصیل خود را در سطح مدرسه عالی و دانشگاه ادامه دهید. تحصیل در کومووکس نسبت به مدارس و دبیرستان های عادی، سریع تر پیش می رود. شما باید خودتان درمورد برنامه های تحصیلی خود تصمیم بگیرید و می توانید به صورت روزانه یا شبانه تحصیل کنید. درس خواندن در کومووکس رایگان است، اما پول کتاب ها و دیگر مواد درسی را باید خودتان بپردازید. اگر شما بیش از ۲۰ سال سن دارید و حداقل ۵۰ درصد درس می خوانید، می توانید از سازمان مرکزی کمک های تحصیلی (CSN)، کمک هزینه تحصیلی و وام تحصیلی درخواست کنید.

برای افرادی که برای نمونه دچار معلولیت ذهنی یا دیگرمشکلات روانی دیگر هستند نیز آموزش بزرگسالان وجود دارد. چنین آموزشی، سَرووکس (särvux) نام دارد.

آموزشگاه بزرگسالان و یا مدارس عالی مردمی (Folkhögskolor)

یک آموزشگاه بزرگسالان، مدرسه ای برای دانش آموزان بزرگسال است. در این آموزشگاه می توانید درس های دوره ابتدایی و دبیرستان را بخوانید. در بسیاری از این آموزشگاه ها، می توان همزمان با تحصیل، زندگی هم کرد. در یک آموزگشاه بزرگسالان می توانید دوره های مختلفی را بگذرانید:

 • دوره های آموزشی عمومی که می توانید به جای دوره های دبیرستانی و گاهی ابتدایی بگذرانید. با توجه به تحصیلاتی که دارید، می توانید از یک تا چهار سال در اینجا درس بخوانید. سرعت آموزش دراین آموزشگاه، کندتر از کومووکس است.
 • دوره های آموزشی اختصاصی، دوره هایی هستند که برای رشته های خاصی درنظر گرفته شده اند. برای نمونه می توانید موسیقی یا هنر بخوانید. همچنین می توانید یک حرفه بخصوص مانند مربی گری فعالیت های اوقات فراغت یا دستیاری بخش پزشکی را یاد بگیرید.
 • زبان سوئدی برای مهاجران آموزشگاه های بزرگسالان می توانند دوره های آموزش زبان سوئدی برای مهاجران (Sfi) نیز داشته باشند.

هرآموزشگاه، خود درمورد پذیرش دانش آموزان تصمیم می گیرد. آموزشگاه های بزرگسالان دارای سیستم نمره گذاری مخصوص به خود هستند. تحصیل در آموزشگاه های بزرگسالان، می تواند شرایط عمومی برای ورود به دانشگاه ها و مدارس عالی را به شما بدهد. منظور این است که شما، معلوماتی را که برای تحصیل در مدارس عالی و دانشگاه ها لازم است، به دست آورده اید.

آموزش عالی فنی و حرفه ای (YH-utbildning)

آموزش عالی فنی و حرفه ای، شکلی از تحصیل است که شما در آن، یک حرفه مشخص در یک رشته خاص را آموزش می بینید. آموزش عالی فنی و حرفه ای، YH-utbildning، جانشینی برای تحصیل طولانی تر در دانشگاه و مدرسه عالی ست. در طول تحصیل، دانشجویان ازطریق کارآموزی در تماس زیادی با شرکت ها قرار می گیرند.

طی این دوره ها دانشجویان در تماس نزدیک با زندگی کاری و حرفه ای هستند. هدف این است که دانشجویان بتوانند به مجرد پایان تحصیل، کاری پیداکنند. برخی از دوره های آموزش عالی فنی و حرفه ای، آموزش زبان سوئدی را نیز به عنوان کمک ویژه دراختیار دانشجویان قرارمی دهند. این کمک برای شماست که زبان مادری دیگری بجز سوئدی دارید. اگر می خواهید بیشتر درباره آموزش عالی فنی و حرفه ای بدانید، می توانید با اداره آموزش عالی فنی و حرفه ای تماس بگیرید: www.myh.se

برای تحصیل در یک دوره آموزشی عالی فنی و حرفه ای، شما باید مدرک مقدماتی دبیرستان را برای ورود به دانشگاه و مدرسه عالی داشته باشید. این به این معنی است که شما دارای مدارک گذراندن رشته هایی که برای تحصیل در دانشگاه و مدرسه عالی لازم است، هستید.

دوره آمورش مکمل، (KU-utbildning)

دوره های آموزش مکمل توسط افراد و نهادهای خصوصی ترتیب داده می شوند. بعضی از این دوره ها در سطح دبیرستانی و بعضی نیز بعد از دبیرستان هستند. این دوره ها برای رشته های مختلف است مانند هنر، مد، طراحی، پرواز، هنرهای دستی و محافظت از پوست و تندرستی. بسیاری از این دوره ها، دانشجویان را برای ورود به مدارس عالی یا آموزش های حرفه ای آماده می کنند. اغلب این دوره ها، پولی هستند.

دانشگاه (Universitet) و مدرسه عالی (högskola)

در سوئد، هم مدارس عالی و هم دانشگاه وجود دارد. تفاوت این دو در این است که در دانشگاه، دوره های پژوهشی الزامی ست، درحالی که این شرط برای مدارس عالی وجود ندارد. رشته های تحصیلی دانشگاه و مدارس عالی دارای امتیاز و دانشنامه مشابه هستند. در هر استان، حداقل یک دانشگاه یا مدرسه عالی وجود دارد.

ساختمان اصلی دانشگاه یوتبوری
عکس: ماتیلدا کارلسوُن (Matilda Karlsson)

رشته آموزش عالی یا واحدهای درسی جداگانه

یک رشته آموزش عالی در بر گیرنده چندین واحد درسی است که بعدا به گرفتن یک دانشنامه ختم می شود. گرفتن دانشنامه به این مفهوم است که دانشجو تمام آزمون ها را گذرانده و فارغ التحصیل شده است. در یک رشته آموزش عالی شما باید بیشتر دوره ها را بگذرانید. اما دوره هایی نیز هستند که شما خودتان می توانید انتخاب کنید. برای به دست آوردن دانشنامه مثلًا رشته های پزشکی، لیسانس علوم اجتماعی، حقوق قضائی یا مهندسی باید واحدهای آن رشته تحصیلی را خواند. اگر واحدهای درسی جداگانه ای می خوانید، انتخاب دوره ها و ترتیب خواندن آنها با خود شماست. دانشجوی تمام وقت باید هر سال ۶۰ واحد آموزش عالی را بگذراند.

شرایط ورود به دانشگاه و مدرسه عالی

برای این که بتوانید در یک رشته آموزش عالی تحصیل کنید، باید در وحله اول واجد شرایط عمومی ورود به این سطح تحصیلی باشید. گاهی به صلاحیت ویژه ای هم نیاز است. یعنی این که شما باید برخی واحدهای درسی دبیرستانی را خوانده باشید تا بتوانید در بعضی از رشته ها در مدارس عالی و دانشگاه وارد شوید.

صلاحیت عمومی را کسی دارد که:

 • مدرک پایان تحصیلات دبیرستانی را گرفته و در حداقل ۹۰ درصد درس ها، نمره قبولی داشته است.
 • مدرک پایان تحصیلات آموزش بزرگسالان را گرفته و در حداقل ۹۰ درصد درس ها، نمره قبولی داشته است.
 • دارای یک مدرک تحصیلی سوئدی یا خارجی معادل تحصیلات دبیرستانی یا آموزش بزرگسالان در سوئد است، مانند:
  • مدرک تحصیلی از آموزشگاه بزرگسالان و گذراندن دوره هایی که این صلاحیت را می دهند
  • کسب معلومات به شیوه دیگری که معادل تحصیلات دبیرستانی یا آموزش بزرگسالان در سوئد باشد
  • داشتن صلاحیت عمومی از دانمارک، فنلاند، ایسلند یا نروژ
  • از طریق تحصیلات سوئدی یا خارجی، یا تجربیات عملی، معلوماتی کسب شده باشد که بتواند امکان تحصیل در سطح آموزش عالی را بدهد

برای کسانی که تحصیلات خارجی دارند، دانش کافی در زبان سوئدی و انگلیسی نیز یکی از شرط هاست.

صلاحیت ویژه می تواند برای رشته های مختلف تحصیلی، متفاوت باشد. اطلاعات در مورد صلاحیت ویژه برای هر رشته، نزد دانشگاه یا مدرسه عالی دانده ی آن رشته، وجود دارد.

مخارج تحصیلات عالی

بخش بزرگی از هزینه فعالیت های دانشگاه ها و مدارس عالی توسط دولت تامین می شود.

درنتیجه تمام رشته های آموزش عالی رایگان هستند و شما تنها هزینه کتاب ها و دیگر وسایل تحصیلی خود را می پردازید.

دانشجویان مهمانی که مدت معینی تحصیل می کنند و از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا یا منطقه همکاری اقتصادی اروپا آمده اند، باید شهریه بپردازند.

اگر شما حداقل نیمه وقت یعنی ۵۰ درصد درس می خوانید، می توانید از سازمان مرکزی کمک های تحصیلی (CSN)، کمک هزینه تحصیلی و وام تحصیلی درخواست کنید.

اطلاعات بیشتر

در باره تحصیل در مدارس عالی به زبان های مختلف، می توانید در این وبسایت بخوانید: www.studera.nu. اگر خواستار اطلاعات بیشتری درمورد مقررات پذیرش هستید، به این وبسایت مراجعه کنید: www.antagning.se

ارزش یابی

ارزشیابی یعنی تعیین کردن ارزش چیزی که سنجش دقیق آن دشوار است. وقتی تحصیلات شما یا معلومات شما در یک شغل بخصوص، مورد رسیدگی قرارگیرد، به آن ارزشیابی می گویند. ارزشیابی تحصیلات قبلی یا معلومات حرفه ای شما می تواند نشان دهد که شما از معلوماتی معادل آن چه که در سوئد تدریس می شود، برخوردارید. شما می توانید در یک ارزشیابی شغلی شرکت کنید تا درجریان آن، معلومات حرفه ای شما به صورت گفتگو و در عمل، ارزیابی شود. شما می توانید برای شغل هایی مانند کارهای ساختمانی، درمان، صنعت، حمل و نقل و رستوران ارزیابی شوید.

ارزیابی مدارک تحصیلی خارجی

اگر یک دوره آموزش عالی خارجی را به پایان رسانده اید، تحصیلات شما می تواند نزد سازمان آموزش عالی ارزیابی شود. این ارزیابی ، رایگان است. اطلاعات بیشتر را دراین وبسایت بخوانید: www.uhr.se

بعضی از مشاغل با مقرراتی که در قوانین سوئد درمورد شرایط لازم برای کار در این شغل ها وجود دارد، تنظیم شده اند، مانند برخی مدارک فارغ التحصیلی. اگر شما خواستار کار در یکی از این مشاغل هستید، باید مجوز لازم را از اداره ی مسؤل آن شغل درخواست کنید. برای نمونه، شغل خدمات درمانی مانند پزشکی یا پرستاری از اداره کل امور اجتماعی و شغلی در محدوده آموزش از اداره کل امور مدارس.

ترجمه مدارک تحصیلی خارجی

اگر می خواهید مدارک تحصیلی شما ارزیابی شوند، اول باید به زبان سوئدی ترجمه شوند. این ترجمه باید توسط یک مترجم حرفه ای انجام شود. اداره کاریابی معمولا برای ترجمه مدارک تحصیلی، کمک می کند. اگر مدارک به زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیائی یا یکی از زبان های اسکاندیناوی نوشته شده باشند، نیازی به ترجمه ندارند.

کمک مالی تحصیلی

کمک مالی تحصیلی، وام و کمک هزینه ای ست که می توانید هنگام تحصیل دریافت کنید. برای تحصیل در دانشگاه ها، مدارس عالی و برخی رشته های دبیرستانی می توان کمک مالی تحصیلی دریافت کرد. در همان ترم تحصیلی که به سن ۲۰ سالگی تمام می رسید، می توانید کمک هزینه تحصیلی برای تحصیل در آموزشگاه بزرگسالان folkhögskola، آموزش کمونی بزرگسالان (komvux) یا سایر دوره های ابتدائی و دبیرستانی، کمک مالی تحصیلی دریافت کنید.

سازمان مرکزی حمایت های تحصیلی، CSN کمک مالی تحصیلی را پرداخت می کند. اگر مایل باشید می توانید هنگام تحصیل، تنها بخش کمک هزینه را دریافت کنید. برای دریافت حداکثر کمک مالی تحصیلی در هر ماه، سقفی وجود دارد، اما درصورت تمایل می توانید وام کمتری دریافت کنید. شما اگر صاحب فرزند هستید، می توانید هنگام تحصیل، کمک مالی فوق العاده دریافت کنید. شش ماه پس از دریافت آخرین کمک مالی تحصیلی، باید بازپرداخت آن را آغاز کنید. اطلاعات بیشتر درباره کمک مالی تحصیلی را در این وبسایت پیدا می کنید: www.csn.se

Check Also

اطلاعات مفید برای زندگی در سویدن – کار در سويدن

بازار کار می تواند به دو بخش خصوصی و عمومی تقسیم شود. در بخش خصوصی …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!