fbpx
خانه » اخبار » اطلاعات ضروری برای زندگی در سویدن – فعالیت های انجمنی

اطلاعات ضروری برای زندگی در سویدن – فعالیت های انجمنی

اوقات فراغت به زمان پس از کار یا درس گفته می شود. در سوئد یک سنت قویِ فعالیت های انجمنی وجود دارد و بسیاری از مردم در اوقات فراغت خود عضو یک یا چند انجمن هستند. در فعالیت های انجمنی شما می توانید با کسانی که علاقمندی های مشابه شما را دارند آشنا شوید و تماس های بیشتری با جامعه سوئد پیداکنید. برای شما که تازه وارد هستید، عضویت در یک انجمن می تواند راهی برای یافتن دوستان جدید و یادگرفتن سریع زبان سوئدی باشد. در یک انجمن، امکان کار با مسائل اجتماعی نیز برای شما فراهم می شود.

در سوئد، آزادی تشکیل انجمن وجود دارد. این، بخش مهمی از یک جامعه ی دموکراتیک است. آزادی تشکیل انجمن به این معنی ست که همه حق دارند که یک انجمن تاسیس کنند. گروهی از مردم که علایق مشترک یا پیشینه مشترکی دارند، می توانند یک انجمن تشکیل دهند.

با بانوان مسن تر برانید.
عکس: Colourbox

انواع مختلف انجمن وجود دارد، مانند انجمن های ورزشی، انجمن های فرهنگی و موسیقی و انجمن های مذهبی. کار در یک انجمن معمولا داوطلبانه است و دستمزدی پرداخت نمی شود.

تشکیل یک انجمن

برای تشکیل یک انجمن باید یک هیئت مدیره وجود داشته باشد. هیئت مدیره پیشنهادهایی را برای مقررات انجمن می نویسد که باید در انجمن اجرا شود. این مقررات، اساسنامه (stadgar) نامیده می شود. در اغلب موارد، انجمن ها در اداره مالیات ثبت می شوند و یک شماره ثبت سازمانی دارند. انجمن ها معمولا یک حساب بانکی نیز دارند.

تماس با انجمن های مختلف

اگر می خواهید در یک انجمن عضو شوید، یک انجمن تأسیس کنید یا برای یک انجمن درخواست پول کنید با کمون خود تماس بگیرید. در کمون، ممکن است برای نمونه بخش اوقات فراغت (fritidsförvaltningen) باشد که به انجمن ها کمک کند.

انجمن های مهاجران

یک انجمن مهاجران، انجمنی ست که به افرادی که از یک کشور آمده اند کمک می کند تا یکدیگر را در کشور جدیدشان پیدا کنند. انجمن های مهاجران می توانند کمک خوبی برای مهاجران تازه وارد باشند تا جامعه سوئد را درک کنند.

انجمن های فرهنگی

یک انجمن فرهنگی می تواند انجمنی باشد که اعضای آن علاقمند به نوع خاصی از رقص، تئاتر یا موسیقی هستند و یا ا ین که افرادی با پیشینه قومی و فرهنگی مشترک را گردهم جمع کند.

سازمان های غیر انتفاعی

سازمان های غیر انتفاعی تلاش می کنند تا جامعه را توسعه داده و تغییر دهند.

به سازمان های غیر انتفاعی گاهی سازمان های داوطلبانه یا سازمان های غیردولتی (NGO) نیز گفته می شود. بسیاری از انجمن های سوئد در مناطق زیادی از کشور فعالیت دارند. بعضی از آنها در خارج از کشور نیز فعال هستند.

در اینجا تعدادی از سازمان های غیر انتفاعی سوئد را می بینید:

صلیب سرخ یک سازمان بین المللی ست که در سراسر جهان وجود دارد، گاهی نیز با نام هلال احمر. سازمان صلیب سرخ می تواند برای یافنن بستگانی که تماس با آنها به دلیل جنگ یا درگیری ها و یا سوانح طبیعی قطع شده به آدم کمک کند.

این سازمان، دفترهای محلی در برخی از کمون ها نیز دارد که می تواند در دروس مدرسه و یا انجام فعالیت هایی برای شما که تازه وارد هستید، کمک کند. سازمان صلیب سرخ همچنین دارای مراکز درمانی برای آسیب دیدگان جنگ و شکنجه در برخی از کمون هاست.

سازمان نجات کودکان یک سازمان بین المللی ست که برای حقوق کودکان در سوئد و کشورهای دیگر کار می کند.

KFUM بخشی از سازمان بین المللی YWCA-YMCA است. آن ها جمع می شوند تا به همراه یک سرپرست، برای نمونه به سینما بروند، ورزشی را امتحان کنند یا به تئآتر بروند.

IM (کمک های انسانی فردی) سارمانی بین المللی ست، اما در سوئد نیز فعالیت دارد. کار این سازمان در زمینه همپیوستگی و مشارکت در جامعه است.


راهنمای پناهندگان در طبیعت به همراه چند شرکت کننده
عکس: میکائل لیندال (Mikael Lindahl)

انجمن های سیاسی

اگر به سیاست علاقه دارید می توانید در یک حزب سیاسی یا یک سازمان سیاسی عضو شوید. در اغلب احزاب سیاسی، گروه هائی هم برای بزرگسالان و هم برای جوانان وجود دارد.

انجمن های دیگر

انجمن های زیاد دیگری وجود دارند که می توانند جالب باشند. انجمن های طرفداران طبیعت و حیوانات، انجمن های زیست محیطی و انجمن های مذهبی. انجمن های بازنشستگان نیز وجود دارند که برای خواسته های بازنشستگان فعالیت می کنند.

جنبش های مردمی- یک سنت در سوئد

یک جنبش مردمی زمانی شکل می گیرد که گروه بزرگی از مردم برای یک هدف مشترک کار می کنند، مانند محیط زیست و مخالفت با نوشیدن مشروبات الکلی. جنبش های مردمی مدت بسیار زیادی در سوئد وجود داشته اند. یک جنبش مردمی اغلب سازمانی ست که در نقاط مختلف کشور وجود دارد. جنبش های مردمی در طول قرن نوزدهم و آغاز قرن بیستم، از اهمیت زیادی در سوئد برخوردار بودند. در آن دوره ها، بسیاری از جنبش های مردمی برای حقوق انسان ها و برای جامعه ای دارای دموکراسی بیشتر مبارزه می کردند.

جنبش ضد نوشیدن مشروبات الکلی، جنبش کلیسای آزاد و جنبش کارگری از جنبش های بزرگ بودند. جنبش ضد نوشیدن مشروبات الکلی، نخستین جنبش بود. این جنبش برای این که مردم کمتر مشروب الکلی بنوشند، فعالیت می کرد. جنبش کلیسای آزاد یک جنبش مسیحی ست. پیش از آن، این جنبش برای نمونه برای حق رأی همگانی تلاش کرده بود. بسیاری از جنبش های مردمی برای برخورداری همه مردم از امکان تحصیل و آموزش تلاش می کردند. امروزه بسیاری از جنبش های مردمی در زمینه مسائل سیاسی کار می کنند. همچنین جنبش های مردمی وجود دارند که امروزه به صورت ادارات دولتی کار می کنند، مانند بیمه بیکاری یا A-kassan. سنت فعالیت دسته جمعی برای ایجاد تغییر هنوز در جامعه سوئد وجود دارد. امروزه نیز انجمن های زیادی فعالیت می کنند.

آموزش مردمی (Folkbildning)

آموزش مردمی به معنای این است که تمام بزرگسالان از یک آموزش عمومی برخوردار شوند. تمام آموزش ها در انجمن های آموزشی و آموزشگاه های بزرگسالان، آموزش مردمی نامیده می شوند. آموزش مردمی در سوئد، رشد خود را از بیش از ۱۰۰ سال پیش آغاز کرد و هنوز هم یک جنبش قوی ست. مردم از طریق آموزش مردمی، معلوماتی کسب می کنند تا بتوانند فعالانه برای ایجاد یک جامعه دموکراتیک مشارکت کنند.

انجمن های آموزشی

یک انجمن آموزشی، سازمانی ست با آموزش هایی برای بزرگسالان. انجمن های آموزشی بسیاری وجود دارند که محفل های آموزشی، برنامه های فرهنگی و سایر آموزش ها را برای بزرگسالان ترتیب می دهند. یک محفل آموزشی، گروهی ست که با یکدیگر چیزی را می آموزند. این می تواند برای نمونه هنر، موسیقی، زبان یا فرهنگ باشد.

Folkuniversitet, Medborgarskolan, Studieförbundet Vuxenskola و ABF چند انجمن آموزشی هستند. انجمن های آموزشی در سوئد هر سال حدود ۳۰۰۰۰۰ محفل آموزشی تشکیل می دهند. آنها بیش از دو میلیون شرکت کننده دارند.

راهنمای پناهندگان و خدمات مشابه

بسیاری از کمون ها و سازمان های غیر دولتی به پناهندگان تازه وارد و مهاجران کمک می کنند تا با سوئدی ها در تماس قرار بگیرند. هدف این است که مهاجران و سوئدی ها در اوقات فراغت یکدیگر را ملاقات کنند تا با یکدیگر آشنا شوند و با هم تبادل تجربیات کنند. این تماس ها می تواند به صورت فعالیت های مختلف مانند بولینگ، بازدید از موزه ها یا سایر اماکن جالب توجه باشد. برای اطلاع از آنچه دراین زمینه وجود دارد، با کمون خود تماس بگیرید.

اوقات فراغت برای کودکان و نوجوانان

خانه های اوقات فراغت

در کمون ها معمولا خانه های اوقات فراغت برای نوجوانان بین ۱۲ تا ۱۶ ساله وجود دارد. خانه های اوقات فراغت برای جوانان با سن بالاتر نیز وجود دارد. در خانه های اوقات فراغت، نوجوانان می توانند فیلم تماشا کنند و دوستان خود را ببینند. معمولا خانه های اوقات فراغت دوره هایی را نیز ترتیب می دهند که نوجوانان می توانند رقص، بازی در نمایش و عکس گرفتن را بیاموزند. برای اطلاع از آنچه دراین زمینه وجود دارد، با کمون خود تماس بگیرید و یا به وبسایت کمون مراجعه کنید.

نوجوانان در مرکز تفریحات سالم
عکس: Colourbox

اقدامات برای نوجوانان

علاوه بر خانه های اوقات فراغت، در بسیاری از کمون ها اقدامات ویژه ای نیز برای نوجوانان انجام می شود. شاید باشگاه های نوجوانان یا اماکن ملاقات وجود داشته باشد که در آنها نوجوانان بتوانند باهم دیدار کرده و از امکان ایجاد یک پروژه یا تشکیل گروه های مختلف برخوردار شوند. برای اطلاع از آنچه دراین زمینه وجود دارد، با کمون خود تماس بگیرید و یا به وبسایت کمون مراجعه کنید.

انجمن های ورزشی

انجمن های ورزشی برای بسیاری از کودکان و نوجوانان در سوئد مهم هستد. آنها دراین انجمن ها می توانند ورزش های مختلفی مانند فوتبال، اسب سواری و شنا را تمرین کنند. تحقیقات علمی نشان می دهند که حال نوجوانانی که ورزش می کنند بهتر است و دیدگاه مثبت تری نسبت به آینده دارند. این نوجوانان استرس کمتر و دوستان بیشتری دارند.

فوتبالیست های جوان با مربی خود
عکس: Colourbox

Check Also

یک پناهجوی ایزیدی سهواً از آلمان به روسیه اخراج شده است

اداره مهاجرت آلمان یک پناهجوی ایزیدی را که درخواست پناهندگی‌اش رد شده بود، اشتباهاً به …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!