خانه » اخبار » هشت پناهجوی اخراج شده افغان از آلمان به کابل رسیدند

هشت پناهجوی اخراج شده افغان از آلمان به کابل رسیدند

تصاویر ۸ پناهجوی اخراج شده افغان که از آلمان به کابل رسیدند

هشت پناهجوی افغان که شام سه شنبه از آلمان در یک هواپیمای چارتر اخراج شده بودند، صبح چهارشنبه به میدان هوایی کابل رسیدند. قبلاَ از اخراج ۱۲ پناهجو از آلمان خبر داده شده بود

افغان های اخراج شده از آلمان به کابل رسیدند

این هشت تن بعد از رسیدن به میدان هوایی با همراهی نیروی پولیس به محلی انتقال یافته و در آنجا راجستر شدند. سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) رسیدن این “هشت عودت کننده” را در کابل تایید کرد.

براساس اظهارات اسلام الدین جرئت، سخنگوی وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان، نخست باید دوازده مهاجر به کابل می رسیدند. او به خبرگزاری فرانسه در این مورد گفت: “ما نمی دانیم که در دقایق آخر، در برنامه شمار اخراج این مهاجرین تغییری آمده و یا شماری از آنها دوباره (به آلمان) پس برده شده اند.”

این نخستین اخراج گروهی پناهجویان افغان از آلمان بعد از حمله تروریستی بر سفارت آلمان در پایان ماه می در کابل است. حکومت آلمان بعد از آن اخراج افغان ها را در مجموع متوقف کرده بود.

گفته می شود که حالا فقط آنهایی که مرتکب اعمال خلاف قانون شده اند یا افرادی که به عنوان خطرناک درجه بندی شده اند و یا آن پناهجویانی که در قسمت تشخیص هویت و شناسایی شان با ادارات آلمان همکاری نمی کنند، از آلمان اخراج می شوند.

اخراج پناهجویان افغان با اعتراض هایی در آلمان همراه بود. شماری از افغان ها در میدان هوایی دوسلدورف پیش از پرواز علیه این اخراج اعتراض کردند.

سازمان آلمانی حامی پناهجویان “پروازول” نیز از همین مورد و هم پیش از آن از حکومت آلمان به دلیل اخراج پناهجویان افغان انتقاد کرده است. این سازمان می گوید که وضعیت در افغانستان ناامن است.

Afghanistan abgeschobene Asylbewerber kehren zurück (Getty Images/AFP/W. Kohsar)

Afghanistan abgeschobene Asylbewerber kehren zurück (Getty Images/AFP/W. Kohsar)

هواپیمای حامل این مهاجران شام روز سه شنبه از میدان هوایی دوسلدورف آلمان به مقصد کابل پرواز کرد. مقامات آلمانی گفته اند کسانی که در این دور اخراج شده اند، کسانی بوده اند که در آلمان درخواست پناهندگی شان رد شده و همچنان مرتکب جرایم شده بودند.

Afghanistan Kabul abgeschobene Asylbewerber kehren zurück Kabul (picture-alliance/dpa/M. Jawad)

Afghanistan abgeschobene Asylbewerber kehren zurück (Getty Images/AFP/W. Kohsar)

با وجود اظهارات مقامات آلمانی، برخی از اخراج شدگان می گویند در آلمان جرمی را مرتکب نشده اند و فقط به خاطر پذیرفته نشدن درخواست پناهندگی شان اخراج شده اند. این پناهجو وقتی به کابل رسید گریه کرد، اما مشخص نبود که گریه اش از خوشی است یا از ناراحتی.

Afghanistan abgeschobene Asylbewerber kehren zurück (Getty Images/AFP/W. Kohsar)

با این حال شمار زیادی از سازمان های مدافع حقوق بشر و حقوق پناهندگان در آلمان، از اخراج گروهی این مهاجران افغان به افغانستان انتقاد کرده اند. آنها گفته اند افغانستان از نظر امنیتی و حقوق بشری در وضعیتی مطلوب نیست که آلمان بتواند مهاجران رد شده را به آنجا اخراج کند.

Deutschland Protest gegen Sammelabschiebung nach Afghanistan in Düsseldorf (picture-alliance/dpa/B. Thissen)

همزمان در میدان هوایی دوسلدورف روز گذشته حدود ۲۰۰ تن در اعتراض به اخراج های گروهی مهاجران رد شده افغان به افغانستان دست به تظاهرات زدند. معترضان شعارهایی را حمل می کردند که وضعیت امنیتی در افغانستان را شرح می دادند. آنها خواهان “توقف اخراج” به افغانستان شدند.

Deutschland Protest gegen Sammelabschiebung nach Afghanistan in Düsseldorf (picture-alliance/dpa/B. Thissen)

  • شماری زیادی از مهاجران افغان نیز در این تظاهرات شرکت کرده بودند. آنها شعارهایی در دست داشتند که روی شان نوشته شده بود: “افغانستان امن نیست”.

    نویسنده: رضا شیرمحمدی
    دویچه وله

Check Also

وزیر کشور بریتانیا: مشکل اقامت مترجمان افغان ارتش حل شد

مترجمان افغان که به ارتش بریتانیا در نبرد با طالبان کمک کرده اند، می توانند …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!