fbpx
خانه » اخبار » حمايت از حقوق خبرنگاران گيرمانده در تركيه

حمايت از حقوق خبرنگاران گيرمانده در تركيه

لطفا عریضه حمایت از خبرنگاران گیرمانده در ترکیه را امضا کنید!
https://goo.gl/nAHd49

نامه به  کمیسر عالی سازمان ملل متحد


جلالتمآب جناب آقای ” فلیپو گراندی
” کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امورپناهنده گان

با عرض ادب و احترام

آقای کمیسر عالی :

هر چند خبرنگاران مسلک شان را همانند سایر حرفه ها مقدس میشمارند و در تمام دنیا با تحمل ناملایمات و با دادن قربانی ها با وجدان بیدار هنوز هم رسالت شان را برای تحقق عدالت ایفا میکنند.

اما رسانه های افغانستان و خبرنگاران این کشور در سالهای اخیر به مراتب بدتر از دیگر کتله های اجتماعی شکار توطئه ها و دسایس افراد وگروه های سرکوبگر شده اند و بدترین روزها وشب های ترس و وحشت را تجربه میکنند. لطفاً اين درخواست الكترونيكي را براي حمايت از خبرنگاران افغان امضاء نماييد.

نقش رسانه های جمعی به ویژه خبرنگاران به عنوان رکن چهارم دولت در قرن ۲۱ بیشتر از هر زمان دیگر در امر اطلاع رسانی به موقع و روشنگری جامعه غیرقابل انکار بوده و تلاش های خستگی ناپذیر این گروه اجتماعی به ویژه در کشورهای ناامن جهان برای تامین عدالت، ایجاد روحیه امید و نشاط میان اقشار مختلف، پیشرفت و توسعه پایدار جامعه ، تحقق دموکراسی، پایبندی به حقوق بشر و همچنان انعکاس مشکلات مردم به مسوولان امور حائز اهمیت است .آنها برای برقراری عدالت صدا بلند کردند، جهت محو خشونت تلاش کردند، با فساد مبارزه کردند، چهره های مفسدین را فاش ساختند، تساوی حقوق زن و مرد را فریاد کردند، آزادی را سرلوحه کار خویش قرار دادند و برای رسیدن به یک جامعه مردم سالار جان فشانی کرده و جان های شیرین خود را قربانی این راه نمودند.با انکه سازمان های داخلی وبین المللی، افغانستان را یکی ازمرگبارترین کشورهای جهان برای خبرنگاران به ویژه خبرنگاران زن میخوانند وگراف بلند خشونت ها وتهدیدات بلند امنیتی علیه این گروه را مستند سازی کرده به نشرمیرسانند اما اقدامات عملی دولت ونهاد های حامی حقوق خبرنگاران برای حمایت وایجاد فضای کاری مصون نا امید کننده است .

دشمنان آزادی، عدالت و دموکراسی، مخالفین حقوق بشر و کرامت انسانی، تروریست های بین المللی، مافیای مواد مخدر و در بسیاری از موارد دولت افغانستان باعث و بانی کشتار بی رحمانه خبرنگاران بوده اند.

طالبان وگروه نوظهورداعش که هیچ نوع پایبندی به قوانین بشری رایج درجهان ندارند رسانه ها را متهم به ترویج فحشا وبی حیایی کرده وقتل خبرنگاران را آنهم بخاطرنشرحقایق وبرای آنچه که ازسوی آنان حمایت ازدولت مرکزی وخارجی ها خوانده میشود جایز دانسته و برای کشتن خبرنگاران بر یکدیگر سبقت میجویند.

به دلیل تهدیدات جانی و ترس از شکنجه شماری از این خبرنگاران فرار از سرزمین مادری شان برای زنده ماندن را انتخاب کرده اند و در ترکیه هراسان از ادامه تهدیدات و نبود امنیت با مشکلات اقتصادی و اجتماعی دست به گریبان هستند.

آنان علی الرغم نداشتن اجازه کار از سوی دولت ترکیه به کارهای شاقه و طاقت فرسا روی آورده اند و از نبود توجه کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده گان به پرونده هایشان جهت بررسی، دادن وقت مصاحبه و اسکان مجدد در کشوری امن سخت نگران و ناراضی می باشند.

نگرانی از ادامه تهدیدات جانی توسط زورمندان و تروریستان، نبود آینده روشن برای خود و خانواده هایشان، چالش های اقتصادی و تامین نیازهای اولیه، تداوم زنده گی برای آنها را غیر ممکن ساخته است و هیچ یک از این مشکلات و نگرانی ها نتوانسته است اندکی بر پیشبرد بررسی و روند اسکان مجدد آنها در کمیساریای عالی پناهند گان در ترکیه تاثیر مثبت بگذارد.

ما امضا کننده گان این تومار از مقام شما عاجزانه و صمیمانه تقاضامندیم تا جهت احترام به حقوق بشر و به ویژه حقوق خبرنگاران از صلاحیت های قانونی خویش استفاده کرده و زمینه بررسی پرونده های ایشان جهت دریافت پناهنده گی سازمان ملل متحد برای اسکان مجدد در کشوری امن را فراهم آورید.

به یاد داشته باشیم، جامعه افغانستان هنوز هم نیازمند قلم و افکار عدالت پرور آنها می باشد.

بیایید تا زمانیکه دیرنشده است، برای عدالت، دموکراسی و تحقق اعلامیه جهانی حقوق بشر به آنها کمک کنیم.

با تشکرفراوان

[email protected]

(+90) 5537239786

https://goo.gl/nAHd49

Check Also

یک پناهجوی ایزیدی سهواً از آلمان به روسیه اخراج شده است

اداره مهاجرت آلمان یک پناهجوی ایزیدی را که درخواست پناهندگی‌اش رد شده بود، اشتباهاً به …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!