خانه » اخبار » پاسپورت آبی آلمان : پاسپورت آبی چیست؟

پاسپورت آبی آلمان : پاسپورت آبی چیست؟

پاسپورت آبی مهاجرت برای پناهجویان به عنوان جایگزین پاسپورت کشور خودشان صادر میگردد، البته اگر نظر به شرایط اقامت و پرونده پناهندگی شان نتوانند پاسپورت کشور خودرا بعد از فرار بدست آورند. طبق ماده ۲۸ کنوانسیون ژنو درباره پناهندگان، همه کشورهای امضاء کننده این پیمان موظف به صدور سند مسافرتی‌ بنام پاسپورت پناهجویی برای پناهندگان قبول شده هستند. به همین دلیل است که این سند مسافرتی بنام پاسپورت کنوانسیونی نیز نامیده می‌شود. از آنجایی که این پاسپورت رنگ آبی دارد، در آلمان به نام پاسپورت آبی (Blauer Pass)  مشهور است. اما این پاسپورت در همه کشورهای‌که طبق کنوانسیون ژنو این سند سفری را صادر میکنند آبی نیست.

پاسپورت آبی پناهجویی نباید با «کارت آبی» (Blue Card) اتحادیه اروپا ویا پاسپورت آبی دیپلماتیکی که در آلمان وجود دارد، خلط شود. پاسپورت آبی مهاجرت فقط به پناهجویانی تعلق میگردد که بعد از بررسی پرونده پناهندگی شان اداره مهاجرت و پناهندگی (BAMF) برای شان حق پناهندگی یا وضعیت پناهندگی را تعین کند.

اما اگر(BAMF) برای شما حمایت‌ تابع و یا منع اخراج را اعطا کند، باید از سفارت‌ کشور خودتان در آلمان درخواست پاسپورت کنید. اگر نظر به دلایلی سفارتخانه کشورتان به شما پاسپورت صادر نکند، میتوانید در اداره امور خارجیان (Ausländerbehörde) درخواست پاسپورت مخصوص خارجیان (Reiseausweis für Ausländer) کنید. همه این پاسپورت‌ها تا وقتی معتبر هستند که اجازه اقامت شما اعتبار داشته باشد.

سفر با پاسپورت آبی مهاجرت

اگر بعد از بررسی پرونده پناهندگی شما اداره مهاجرت و پناهندگی (BAMF) برای شما حق پناهندگی یا وضعیت پناهندگی اعلام کند، شما همزمان با دریافت اقامت، پاسپورت آبی پناهجویی نیز دریافت میکنید.

با توجه به ماده ۲۸ کنوانسیون ژنو درباره پناهندگان، شما زمانی مستحق داشتن پاسپورت آبی میشوید که با صدور این سند سفری هیچگونه نگرانی در مورد «امنیت و یا نظم عمومی» وجود نداشته باشد. اگر با وجود داشتن پاسپورت آبی پناهجویی، شما باز هم از مقامات کشور خود و یا کدام کشور دیگری درخواست پاسپورت کنید، بدین معنی است که خود را تحت حمایت و حفاظت کشور دیگری قرار داده‌اید و این روند پناهندگی و اجازه اقامت شما در آلمان را به خطر مواجه میکند و امکان دارد وضعیت پناهندگی شما از بین برود و اجازه اقامت شما باطل گردد.

با پاسپورت آبی شما می توانید آزادانه با داشتن ویزای قانونی به همه کشورها سفر کنید، به جز کشورهایی که شما در آن‌ها تحت تعقیب و یا شکنجه قرار گرفته اید (Verfolgerstaat) و در پرونده پناهندگی خود از آنها نام برده‌اید و همچنان کشور اصلی خودتان. اما در کشورهای اروپای غربی و بسیاری از کشورهای عضو شورای اروپا میتوانید  با پاسپورت آبی به عنوان یک پناهنده قبول شده بدون ویزا سفر کنید.

طوریکه در بالا ذکر شد، شما برای سفر به بسیاری از کشورها نیاز به ویزا دارید، اما برای  سفر به کشورهای منطقه شنگن و همچنین کشورهای عضو شورای اروپا نیاز به ویزه ندارید. از آنجایی که این کشورها در۲۰ اپریل ۱۹۵۹ «کنوانسیون اروپایی لغو ویزا برای پناهندگان» را امضا کردند، پناهجویان قبول شده با پاسپورت آبی برای سفر به این کشورها نیازی بزای ویزه ندارند. البته زمانی میتوانید در کشورهای ذکرشده بدون ویزا سفر کنید که:

• اقامت شما درآن کشور بیشتر از سه ماه نباشد

• و اینکه شما آنجا استخدام به کار نشوید

کشورهای اروپایی که شما بدون ویزا اجازه سفر دارید قرار ذیل اند:

بلژیک، آلمان، دانمارک، فنلاند، فرانسه، ایرلند، ایتالیا، مالتا، هلند، لهستان، پرتغال، رومانیا، سوئد، اسلواکی، اسپانیا، جمهوری چک، نروژ و سوئیس (کشورهای عضو شنگن). اما ایرلند و رومانیا اگرچه درمیان کشورهای عضو شنگن نیستند، اما  ازامضا کنندگان توافقنامه «کنوانسیون اروپایی لغو ویزا برای پناهندگان» هستند.

اداره امور خارجیان (The local immigration authorities) در هرایالت مسئول صدور پاسپورت آبی مهاجرت و اجازه اقامت است.

حتی اگر شما تحت پوشش مالی خدمات جاب سنتر و یا اداره سوسیال هم باشید، باز هم باید برای دریافت این پاسپورت هزینه‌های ذیل را بپردازید.

• برای افراد با سن بالاتر از ۲۴ سال ۵۶ یورو.

• برای افراد کمتر از ۲۴ سال ۳۷.۵۰ یورو.

• برای پاسپورت مؤقت ۳۰ یورو.

• برای کودکان زیر ۱۲ سال ۱۳ یورو.

برای درخواست پاسپورت آبی شما باید یک قطعه عکس بیومتریک مخصوص پاسپورت، مدرک اقامت، نامه ثبت محل اقامت (Anmeldung) و جواب پناهندگی تان از اداره بامف را با خود داشته باشید. معمولا این ادارات پاسپورت شما را در مدت ۶ تا ۸ هفته به شما تهیه خواهند کرد.

مقامات اداره امور خارجیان (Ausländerbehörde) در هنگام دریافت درخواست شما برای پاسپورت آبی از شما اپر انگشت میگیرند و با بقیه اطلاعات شخصی شما بصورت الکترونیک ثبت و نگهداری میکنند. در واقع این یکپاسپورت الکترونیکی است. این اطلاعات  تنها با دستگاه‌های خاص و توسط مقامات مربوط قابل دیدن است. اثر انگشت شما به طور خاص محافظت می شود و فقط  کشورهایی به آن دسترسی دارند که این حق را بصورت ویژه از آلمان دریافت کرده باشند. اند دسترسی پیدا کند.

پاسپورت آبی پناهجویی شما هم مانند اجازه اقامت شما تنها سه سال اعتبار دارد. پس از سه سال باید درخواست پاسپورت جدید کنید.

اگر پاسپورت خود را از دست دهید، باید بلافاصله موضوع را به پلیس گزارش دهید. چون برای درخواست پاسپورت جدید در اداره مهاجرت محلی  به گزارش پلیس نیاز دارید. همچنین اگر پاسپورت  گمشده خودرا مجددا دریافت کنید، بازهم باید فورا به پلیس اطلاع دهید .

اگر در آلمان هستید و فقط شهر و منطقه تان عوض شده باشد، باید ادرس جدید تانرا بزودی به اداره امورخارجیان محل تان اطلاع دهید تا در پاسپورت شما درج شود.

برعلاوه پناهجویان و پناهندگان شناخته شده که مستحق پاسپورت آبی میشوند، افرادی که تحت حمایت فرعی یا ممنوعیت اخراج ملی قرار میگیرند و همچنین سایر شهروندان غیر آلمانی در آلمان نیز حق داشتن پاسپورت برای سفر را دارند. اگر بین این افراد، اشخاصی هم وجود داشته باشند که نظر به هر دلیلی نتواند پاسپورت داشته باشد، طبق «ماده های ۴ تا ۱۱مقرارت اقامت» در آلمان، شرایط  و دلایل عدم داشتن پاسپورت این افراد تحت بررسی قرار میگیرد و با داشتن شرایط خاص مستحق داشتن سند خاکستری رنگ  برای سفر برای خارجیان میشوند. به این دلیل این پاسپورت بنام پاسپورت خاکستری یاد میشود.

کسانیکه که ثابت میکنند مربوط ه هیچ کشوری نمیشوند و تابعیت کشور خاصی را ندارند هم میتوانند درخواست پاسپورت خاکستری کنند. اما این قضیه بسیار نادر است و بصورت انفرادی برای هردرخواست کننده تصمیم گرفته میشود. به همین دلیل این پاسپورت به طور رسمی بنام  سند سفر برای خارجیان و افراد بدون تابعیت (Reiseausweis für Ausländer und Staatenlose) یاد میشود.

از دیدگاه قانونی، کارت آبی اتحادیه اروپا هیچ ارتباطی با حفاظت و پناهندگی ندارد واصلا جایگاه پاسپورت را ندارد. کارت آبی اتحادیه اروپا یک اجازه اقامت برای افراد واجد شرایطی است که میخواهند در یکی از کشور های اتحادیه اروپا مشغول بکار شوند. آنها قبل از درخواست این کارت باید در کشور مورد نظرشان وظیفه مشخصی دریافت کرده باشند و در آن رشته تحصیلات و تجربه کافی داشته باشند. البته برای خروج و فرر از کشور تان هم میتوانید درخواست کارت آبی اقامت اروپا کنید، البته اگر شرایط ذیل را برآورده کرده بتوانید:

• شهروند کشوری غیر از کشورهای عضواتحادیه اروپا باشید.

• مدرک دانشگاهی و یا یک مدارک قابل مقایسه برای مترادف آن در آلمان باشید.

• قرار داد کاری دریافت کرده‌اید که در آن مسلکی هستید و مدرک دارید

• قرارداد کار تان را با حقوقی بالاتر حداقل دستمزد در آلمان ارائه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کارت آبی اتحادیه اروپا، نگاهی به بخش معلوماتی ما در صفحه حق اقامت و یا وب‌سایت (BAMF) مراجعه کنید.

مهم

بعد از بررسی پرونده پناهندگی شما اگر اداره بامف به شما حق پناهندگی یا وضعیت پناهندگی را اعطا کند، شما اقامت سه ساله با پاسپورت آبی دریافت میکنید. بعد از آن شما به هیچ عنوان حق دریافت و یا درخواست پاسپورت از سفارت کشور خود در آلمان و یا حق سفر به کشور خود را ندارید، در غیر این صورت، حق اقامت و وضعیت حفاظت شما در آلمان پس گرفته خواهد شد.

Check Also

نیمه نخست ۲۰۱۸، خونین‌ترین روزها برای غیرنظامیان افغانستان

سازمان ملل متحد در گزارش روز یکشنبه خود اعلام کرد که شش ماهه نخست سال …

2 نظرات

  1. چقدر طول میکشه؟

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!