خانه » اخبار » قوانین کار و پرداخت دستمزد در استرالیا 2017

قوانین کار و پرداخت دستمزد در استرالیا 2017

شاید اغلب اوقات در اخبار شنیده باشید که برخی از کارفرمایان – خواه در رستوران ها و یا دیگر کسب و کارهای کوچک – دستمزدی به مراتب کمتر از حد معمول را به کارکنانشان پرداخت می کنند.

به عنوان یک کارمند شما باید بدانید زمانی که صحبت از پرداخت دستمزد، شرایط کار و نکات ایمنی در کار می شود، شما دارای حقوق مشخص و واضحی هستید.

و البته در صورتی که این حقوق به رسمیت شناخته نشود راه های آسانی نیز برای گزارش دادن آن وجود دارد.

 به نقل از تارنمای اس بی اس ، پروفسور آلن فلس (Alan Fels) در نهادی موسوم به Migrant Workers’ Taskforcee کار می کند. نهادی که به منظور توسعه و پیشبرد قوانین موجود به منظور متوقف کردن استثمار کارگران مهاجر در استرالیا فعالیت می کند. او می گوید: «مهاجران باید بدانند که آنها در هنگام کار کردن از همان حقوقی برخوردارند که هر کارگر استرالیایی دیگر از آن برخوردار است».

حقوق، مرخصی و مزایای شغلی 

شما مستحق دریافت حداقل دستمزد هجده دلار و بیست و نه سنت در هر ساعت و یا ششصد و نود و چهار دلار و نود سنت به ازای سی و هشت ساعت کار در هر هفته (قبل از کسر مالیات) هستید.

اگر یک کارمند پاره وقت (casual) هستید و یا اگر واجد شرایط لازم برای برخورداری از سیستم modern award  باشید دستمزد شما می تواند بیش از این مقدار نیز باشد.

شما می توانید اطلاعات بیشتر درباره مرخصی و مزایای شغلی خود را از طریق مراجعه به وبسایت سازمان Fair Work Ombudsman کسب کنید.

کار بدون حقوق

یک کارفرما ممکن است به منظور احراز آنکه آیا مهارت های لازم برای انجام یک کار را دارا هستید از شما بخواهد تا به صورت آزمایشی کاری را انجام دهید.

این امر قابل پذیرش است اما تنها برای مدت زمان مورد نیاز و آنهم برای مشخص شدن میزان مهارت شما و البته در صورتی که بر روی کار شما نظارت صورت می گیرد.

به عنوان مثال، اگر برای شغلی در یک قهوه فروشی اقدام می کنید، شما به بیش از تنها یکی دو ساعت برای نشان دادن مهارت های خود نیاز ندارید.

کارآموزی بدون پرداخت دستمزد تنها در صورتی قانونی است که کارفرمای شما بخشی از برنامه کاریابی حرفه ای و یا بخشی از یک برنامه دولتی باشد.

اگر چنین نباشد، هیچگونه رابطه اشتغالی نباید بین کارفرما و فردی که کاری را انجام می دهد وجود داشته باشد.

این به معنای آن است که فرد جویای کار فقط برای یادگیری مهارتی در آن مکان حضور دارد و نه انجام کار یک کارمند شاغل در آن مکان. این امر باید فقط برای مدت کوتاهی انجام شود و در واقع انجام این امر به نفع فردی باشد که این نقش را در آن مکان کاری ایفا می کند.

کار کردن حین داشتن یک نوع ویزا

شما مسئول کسب اطلاع از شرایط کار درج شده در ویزای خود هستید.

به عنوان مثال باید بدانید که شرایط مقرر شده کاری در یک ویزای دانشجویی با شرایط کاری در یک ویزای کار و تعطیلا فرق می کند.

شما می توانید اطلاعات بیشتر را از طریق وبسایت دپارتمان مهاجرت و محافظت از مرزهای استرالیا کسب کنید.

حتی در صورتی که شما به صورت کامل به شرایط مقرر شده در ویزای خود عمل نکرده باشید، شما نباید از گزارش کردن موارد استثمار در اماکن کاری واهمه داشته باشید.

مارک لی (Mark Lee) مدیر رسانه ای سازمان Fair Work Ombudsman  در گفتگو با رادیو اس بی اس گفت: «ما در دپارتمان مهاجرت همواره یک دستورالعمل داریم که ویزای شما در صورتی که معتقدید از شما در یک محیط کاری بهره برداری شده است و شما این موارد را به ما گزارش کرده باشید، باطل نخواهد شد. بنابراین، زمانی که برای دریافت کمک به ما مراجعه می کنید نباید به هیچوجه نگران سرنوشت ویزای خود باشید».

گزارش کردن آزار و استثمار های کاری 

 

Screenshot of the Fair Work Ombudsman website

شما می توانید موارد مربوط به استثمارهای کاری را از طریق تماس با Fair Work Ombudsman به شماره 131394 گزارش کنید.

اگر نیازمند مترجم شفاهی هستید، با TIS National به شماره 131450 تماس بگیرید و آنها شما را به ما ارتباط خواهند داد.

اگر مایل به افشا مشخصات هویتی خود نیستید، می توانید از این ابزار ناشناس که به هفده زبان در دسترس است استفاده کنید.

امنیت در اماکن کاری 

کارگران در استرالیا مستحق کار کردن در یک محیط کاری امن هستند. در صورتی که احساس امنیت نمی کنید باید این نکته را اعلام کنید. می توانید در این خصوص حمایت هایی را از طرف ارگان های نظارت کننده دولتی در ایالت خود دریافت کنید. به همین منظور فهرستی از این سازمان ها در وبسایت Safe Work Australia قرار داده شده است.

لینک های مفید

Fair Work Ombudsman 

Fair Work Ombudsman in 31 languages 

Pay Calculator 

Report a workplace concern anonymously 

Information for visa holders and migrants 

Safe Work Australia 

Check Also

نیمه نخست ۲۰۱۸، خونین‌ترین روزها برای غیرنظامیان افغانستان

سازمان ملل متحد در گزارش روز یکشنبه خود اعلام کرد که شش ماهه نخست سال …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!