fbpx
خانه » کشورها » استرالیا » سوالات متداول درباره ویزای پناهندگی استرالیا

سوالات متداول درباره ویزای پناهندگی استرالیا

شکی نیست که  سئوالات بیشماری در خصوص ویزای 5 ساله و یا سه ساله موقت حمایتی در ذهن  پناهجویانی که از طریق دریا به استرالیا آمده اند وجود دارد  که نیاز به پاسخگویی دارد . 

مخاطب این مطلب دو دسته از پناهجویان هستند: دسته اول پناهجویانی که  از راه دریا به استرالیا آمده اند وهنوز برای درخواست ویزای سه ساله و یا پنجساله موقت حمایتی اقدام نکرده اند و دعوتنامه ای از جانب وزیر مهاجرت دریافت نداشته اند و دسته دوم پناهجویانی که دعوتنامه دریافت کرده اند و در صدد ارسال درخواست ویزای خود هستند و یا اینکه ویزای خود را دریافت کرده اند.

دسته اول : پناهجویان منتظر دریافت دعوتنامه 

سئوال : من در حال حاضر در انتظار دریافت دعوت نامه برای درخواست ویزای 3 ساله یا 5 ساله هستم، در این مدت انتظار چه کاری می توانم انجام دهم؟

 • پاسخ:  شما می توانید پرونده اتان را از همین حالا آماده کنید تا زمانی که نوبت شما برای ارسال درخواست ویزا فرا رسید بتوانید پرونده اتان را کامل و بدون نقص  به اداره مهاجرت ارسال کنید. فرآیند جمع آوری مدارک و تکمیل فرم های اداره مهاجرت کاری زمان بر و دقیق است و بهتراست همین حالا این کار را شروع کنید.

مثلآً یکی از کارهای مهمی که می توانید انجام دهید جمع آوری مدارک اتان است . مثلاً می توانید از بستگان یا دوستانتان در ایران بخواهید که اصل مدارک شناسایی اتان را برایتان ارسال کنند. مدارکی مثل شناسنامه ، کارت ملی ، گواهینامه و غیره . این مدارک باید تماماً به انگلیسی ترجمه شده باشد و یا  توسط مترجمین رسمی دادگستری و یا در استرالیا توسط مترجمین رسمی استرالیا که عضو ناتی باشند  ترجمه انگلیسی شده باشد.

سئوال: من به منزل جدیدی نقل مکان کرده ام آیا نیاز است که اداره مهاجرت را در خصوص تغییر آدرس خود مطلع کنم ؟

 • پاسخ : شما باید اداره مهاجرت را درخصوص محل سکونت خود مطلع کنید و اگر آدرستان را عوض کرده اید به آنان اطلاع دهید . اگر شماره تماس جدیدی دارید،  حتماً  اداره مهاجرت را مطلع سازید . برای اینکه اطلاعاتان را به روز کنید می توانید به شماره تلفن 1300728662 زنگ بزنید . یادتان باشد که اگر اینکار را نکنید اداره مهاجرت نمی تواند مکاتبات خود را برای شما ارسال دارد و این موضوع  ممکن است دارای تبعات جبران ناپذیری باشد.

همچنین اگر آدرستان را عوض کرده اید به سنترلینک ، بانک و جاهای دیگر نیز اطلاع دهید. آدرس جدید شما باید بر روی گواهینامه شما هم منعکس شده باشد.

سئوال : از من چه زمانی دعوت می شود که برای ویزای 3 ساله یا 5 ساله اقدام کنم ؟

 • پاسخ : اداره مهاجرت برای پناهجویان براساس زمان ورود به استرالیا دعوت نامه صادر می کند. می توانید به این لینک مراجعه کنید تا از زمان تقریبی ارسال دعوتنامه مطلع شوید.

سئوال : چه زمانی باید برای درخواست فایل مصاحبه اولیه ام اقدام کنم و چقدر این پروسه طول می کشد؟

 • پاسخ:  گرفتن فایل مصاحبه اولیه ضروری نیست، اما اگر فکر می کنید که مطالبی را در مصاحبه اولیه خود بیان داشته اید و به طور دقیق  آنها را به یاد نمی آورید می توانید از اداره مهاجرت درخواست کنید تا فایل را برای شما و یا وکیلتان ارسال کند.

معمولاً 30 روز طول می کشد که فایل  صوتی یا نوشتاری شما ارسال شود اما اگر اداره مهاجرت در طی این مدت نتواند که فایل را ارسال کند به شما اطلاع می دهد که به مدت زمان بیشتری نیاز دارد.

به یاد داشته باشد که در فرم درخواست  فایل پرونده اتان، باید مشخصاً ذکر کنید که چه مدارکی را می خواهید که اداره مهاجرت برای شما ارسال کند و چگونگی نگارش درخواست بسیار مهم است.

دسته دوم:  پناهجویانی که دعوتنامه دریافت کرده اند و یا دارای ویزای حمایتی موقت هستند 

سئوال : من چه کاری را باید برای ارسال یک درخواست ویزای حمایتی که  مورد تایید و قابل قبول اداره مهاجرت باشد انجام دهم؟

 • پاسخ : شما باید در فرم هایی که اداره مهاجرت بدین منظور مشخص کرده درخواست خود را ارسال دارید. برای ویزای 5 ساله  از فرم  790  و برای ویزای 3 ساله  از فرم شماره  866 استفاده کنید.

در این فرمها ،  باید نام خود و اعضای خانواده اتان را بنویسید و دلایلی که به استرالیا آمده اید و در خواست حمایت از این کشور را دارید به طور مشروح بیان کنید .

شما باید به همراه فرم،  مستندات دیگری نیز ارسال دارید، مثلاً  ترجمه انگلیسی مدارک شناسایی خود را برای اداره مهاجرت ارسال دارید و هزینه ویزا را بپردازید.

 هزینه ویزای حمایتی  35 دلار است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به این لینک مراجعه کنید   .

سئوال : من دعوتنامه دریافت کرده ام ، چه مدت فرصت دارم که برای درخواست ویزا اقدام کنم ؟

 • پاسخ: اداره مهاجرت از پناهجویان می خواهد که ظرف مدت 28 روز درخواست  ویزای خود را ارسال کنند اما ارسال پرونده  تا 60 روز از تاریخ صدور دعوتنامه نیز می تواند صورت بگیرد.

شما نیاز نیست که از اداره مهاجرت برای ارسال پرونده در مدت 60 روز درخواست  تمدید زمان کنید.

سئوال: آیا من می توانم از اداره مهاجرت درخواست کنم که بیش از 60 روز به من فرصت دهد ؟

 • پاسخ: بله می توانید.  اما باید به صورت مکتوب از اداره مهاجرت درخواست کنید تا زمان بیشتری به شما بدهد . باید دلایل اینکه زمان بیشتری می خواهید را بیان کنید.

سئوال:  من نمی توانم تصمیم بگیرم که برای ویزای 5 ساله یا 3 ساله اقدام کنم ، نظر شما چیست ؟

 • پاسخ :  برای اینکه اطلاعاتی درباره مزایای  ویزای 5 ساله و 3 ساله بدست بیاورید می توانید به این لینک مراجعه کنید و تصمیم بگیرید.  به نظر ما با یک وکیل قبل از اقدام مشورت کنید.

سئوال : آیا برای اینکه برای ویزای 5 ساله اقدام کنم نیاز دارم که ویزای سه ساله داشته باشم ؟

پاسخ: خیر . وقتی برای شما دعوتنامه ارسال شد می توانید تصمیم بگیرید که یا برای ویزای 3 ساله اقدام کنید و یا ویزای 5 ساله .

اگر در حال حاضر دارای ویزای 3 ساله هستید می توانید برای ویزای 5 ساله بدون دریافت دعوتنامه از وزیر اقدام کنید.

سئوال: اگر ایالتی که من می خواهم در آن زندگی کنم جزو مناطق تعیین شده برای ویزای 5 ساله نباشد چه کاری باید کنم؟

 • پاسخ: در حال حاضر برخی مناطق در ایالت نیوساوت ولز و  تمامی مناطق ایالت تاسمانیا برای ویزای 5 ساله مشخص شده اند. براساس اطلاعاتی که در وب سایت اداره مهاجرت منتشر شده ، ایالت های دیگر استرالیا نیز  تمایل خود را اعلام کرده اند  تا به این طرح بپیوندند، اما هنوز رسماً ملحق نشده اند. به محض اینکه این مناطق جدید اضافه شدند ، اطلاعات آن در اختیار پناهجویان قرار خواهد گرفت.

سئوال: آیا من پس از گرفتن ویزای 5 ساله ، مجبور هستم که در مناطق تعیین شده کنونی ( نیو ساوت ولز و تاسمانیا ) زندگی کنم ؟

 • پاسخ: خیر . شما در فرم  790  باید فقط قصد و نیت خود را از اینکه می خواهید در مناطق تعیین شده کار کنید و یا درس بخوانید، اعلام دارید. چنانچه در مناطق دیگری درس بخوانید و یا کار کنید، مدت زمان درس خواندن و یا کار کردن شما برای دریافت ویزای دائم به حساب نخواهد آمد.

سئوال : چگونه من  به هنگام درخواست ویزای 5 ساله حمایتی،  قصد خود را از اینکه می خواهم در مناطق تعیین شده کار یا درس بخوانم  اعلام دارم؟

 • پاسخ : در فرم 790  سئوالی در این خصوص آمده  که  باید موافقت خود را  از اینکه شما یا یکی از اعضای خانواده اتان قصد دارد که در مناطق تعیین شده زندگی کند، اعلام دارید.

سئوال : چه مناطقی جزو مناطق تعیین شده ویزای 5 ساله حمایتی هستند؟

 • پاسخ : برای دیدن این مناطق می توانید به این صفحه بروید.

سئوال : آیا اگر من ویزای 5 ساله بگیرم می توانم کار یا تحصیل کنم ؟

 • پاسخ : بله می توانید . دارندگان ویزای 5 ساله می توانند تحصیل کنند و فرزندانشان می توانند در مدارس ابتدایی و دبیرستان درس بخوانند.

کسانی که ویزای 5 ساله دارند می توانند دانشگاه و یا TAFE بروند اما نمی توانند به بودجه های دولت فدرال برای تحصیلات عالیه دسترسی داشته باشند و باید براساس نرخ دانشجویان بین المللی شهریه دانشگاه را بپردازند.

دارندگان ویزای 5 ساله،  می توانند از خدمات دولت برای کاریابی استفاده کنند و اجازه کار کردن را دارند؛ اما  تنها تحصیل و کار در مناطق تعیین شده برای گرفتن ویزای دائم محاسبه می شود.

سئوال : چه کمک هایی برای دارندگان ویزای 5 ساله و یا 3 ساله وجود دارد؟

 • پاسخ: دارندگان ویزای 5 ساله یا 3 ساله حق  دسترسی به مدیکررا دارند و می توانند از خدمات تامین اجتماعی استرالیا  و پرداخت های سنترلینک برخوردار شوند. آنها می توانند از خدمات مشاوره کوتاه مدت روانشناسی به طور رایگان برخودار شوند.

دارندگان ویزای 5 ساله و یا 3 ساله  می توانند از 510 ساعت آموزش رایگان زبان انگلیسی برخوردار باشند.

سئوال: آیا من به طور اتوماتیک پس از گرفتن ویزای 5 ساله اقامت دائم می گیرم ؟

 • پاسخ: خیر . اگر شما ویزای 5 ساله دارید باید شرایط ویزای اقامت دائم را که می خواهید برای آن اقدام کنید را همچون دیگر متقاضیان احراز کنید. اگر بخواهید برای ویزای 5 ساله دوم اقدام کنید باید شرایط اینکه استرالیا از شما همچنان باید حمایت کند را دارا باشید.

Check Also

اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان

از مهمترین انواع مختلف سرمایه‌ گذاری یا کار آزاد خارجی در آلمان مواردی است که در مطالب …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!