fbpx
خانه » کشورها » سویدن/ سوئد » شرایط و قوانین پناهندگی در سویدن/ سوئد

شرایط و قوانین پناهندگی در سویدن/ سوئد

شرایط و قوانین پناهندگی در سویدن/ سوئد

اگر مایل هستید در مورد شرایط پناهنده شدن به سوئد اطلاعات لازم را بصورت خیلی خلاصه و مفید بدست آورید و یا اینکه بدانید که چه مراحلی را باید طی کنید تا بتوانید پس از پذیرش درخواست پناهندگی تان اجازه اقامت دائمی سوئد را دریافت نمایید،مطلب زیر را حتما بخوانید.

به کجا مراجعه کنم؟

اداره مهاجرت سوئد سازمانی است که مسئولیت دریافت و بررسی درخواست های پناهندگی در سوئد،تابعیت سوئدی (سیتزین شیپ) و درخواستهای مربوط به صدور و تمدید انواع ویزاها و یا اجازه های اقامت موقت و یا دائمی در سوئد را بر عهده دارد.این سازمان بر اساس مقررات کنوانسیون پناهندگی سازمان ملل متحد یا همان کنوانسیون ژنو در جهت محافظت از حقوق انسانی و اجتماعی افراد پناهجو یا نیازمند حمایت عمل می کند.

برای اینکه درخواست پناهندگی خودتان را تسلیم این اداره کنید باید وارد خاک سوئد شده باشید تا از طریق یکی از شعبات این اداره در سوئد بتوانید اقدام نمایید.ساختمان مرکزی در شهر Norrköping و شعبات آن در شهرهای استکهلم، گوتنبرگ و مالمو قرار دارد.

اگر مستقیما از یک کشور غیراروپایی آمده باشید،نخستین کشوری که بدان وارد شده اید کشوری است که باید در  آنجا درخواست پناهندگی نمایید.این یعنی آنکه شما اجازه ندارید در کشور دیگری بغیر از کشور اول درخواست پناهندگی کنید.

هنگامی که درخواست خود را رسما تسلیم اداره مهاجرت سوئد می کنید، “پناهجو”  Asylum محسوب می شوید.یعنی آنکه درخواست پناهنده شدن کرده اید ولی تا موافقت با درخواست شما و “پناهنده شدن”  Refugee هنوز فاصله دارید.

چه مدارکی برای تسلیم درخواست پناهندگی مورد نیاز است؟

۱- اثبات هویت

مهمترین مدرکی که در زمان تسلیم درخواست پناهندگی باید با خودتان همراه داشته باشید، گذرنامه یا پاسپورت شماست.اثبات هویت از طریق مدرک عکسداری که نام،تاریخ تولد و تابعیت شما را اثبات کند از اهمیت بسیار زیادی نزد اداره مهاجرت سوئد برخوردار است و مدت زمان رسیدگی به پرونده تان را کوتاهتر می کند.درصورتی که با ارائه اطلاعات نادرست درصدد پنهان کردن هویت اصلی خود باشید، با مشکلاتی از قبیل طولانی شدن زمان رسیدگی به پرونده و یا احتمال رد درخواست پناهندگی خود مواجه خواهید شد.درصورتی که نتوانید هویت خودتان را اثبات نمایید،موظف هستید در اسرع وقت در جهت اثبات هویت تان تلاش کنید و در صورت عدم همکاری برای مشخص شدن هویت تان، اداره مهاجرت مجاز است کمک هزینه روزانه تان را کاهش دهد.

همچنین توجه داشته باشید که درصورتی که بتوانید با ارائه هویت جعلی موفق به دریافت اجازه اقامت شوید، در هر زمان که هویت اصلی شما مشخص شود اداره مهاجرت می تواند اجازه اقامت دائمی شما را باطل نماید و شما را وادار به ترک خاک سوئد نماید.

۲- دلایل کافی

علاوه بر اثبات هویت، شما باید دلایل کافی و موجه برای تسلیم درخواست پناهندگی خود داشته باشید.شما باید سعی کنید که تمامی دلایل خود را بدون استثناء برای اداره مهاجرت بیان کنید و  مطلبی را ناگفته نگذارید.طبق قوانین اداره مهاجرت سوئد، شخصی بعنوان پناهنده پذیرفته می شود که به یکی از دلایل زیر در وطن خود مورد تعقیب یا مورد اذیت و آزار قرار گرفته شده باشد:

– نژاد پرستی

– ملیت

– مذهب یا باورهای سیاسی

– جنسیت یا گرایش های جنسی

– عضویت در برخی گروههای خاص اجتماعی

درصورتی که از بازگو کردن برخی حقایق در مورد علل اصلی پناهندگی خود خودداری کنید، اداره مهاجرت می تواند شما را  به دلیل اخلال در  روند پرونده و  تظاهر به  نیازمندی به پرداخت جریمه نقدی یا در موارد جدی تر به حبس حداکثر بمدت شش ماه محکوم نماید.همچنین درصورتی که اداره مهاجرت تشخیص دهد که نیاز به داشتن وکیل تسخیری دارید(امکان اخراج شما از سوئد برود)، شما می توانید با کمک وکیل تسخیری که خدمات وی بصورت رایگان در اختیار  شما قرار می گیرد از حقوق ازدست رفته خود دفاع نمایید.

پس از تسلیم درخواست پناهندگی شما چه اتفاقی می افتد؟

۱- انگشت نگاری

زمانی که در سوئد درخواست پناهندگی می کنید و درصورتی که بالای ۱۴ سال داشته باشید، از شما انگشت نگاری می شود. علت انگشت نگاری این است که اداره مهاجرت سوئد می خواهد بداند که آیا شما قبلا در سوئد و یا در کشور دیگری درخواست پناهندگی کرده اید یا نه! اداره مهاجرت سوئد برای حصول اطمینان از این وضعیت، از سیستم اطلاعاتی یکپارچه کشورهای عضو شنگن یا همان SIS بهره می برد و نام شما را در سیستم جستجو می کند.اگر در گذشته مرتکب جرمهای سنگین شده باشید(در Blacklist باشید) یا قبلا از حوزه اروپا سابقه اخراج شدن داشته باشید، نام شما  حتما در سیستم SIS ثبت شده است.

۲- مصاحبه

جهت تصمیم‌گیری بر روی پروندهٔ شما، مصاحبه‌ای با شما توسط آفیسر اداره مهاجرت صورت می‌گیرد.شفافیت شما در مصاحبه بسیار در روند پروندهٔ شما موثر است.

۳- کارت LMA

پس از تسلیم درخواست پناهندگی، یک قبض رسید پناهندگی به شما داده می شود و چند روز بعد یک کارت به نام کارت “ال.ام.آ ” LMA که جایگزین قبض رسید قبلی است به شما داده می شود. این کارت را تا زمان دریافت پاسخ درخواست پناهندگی تان همیشه باید همراه خود داشته باشید چون نشان می دهد که پناهجوی سوئد هستید و حق دارید طی مدت رسیدگی به پرونده تان در سوئد باشید.درصورت موافقت یا عدم موافقت با درخواست پناهندگی شما، بایستی این کارت را مجددا تحویل اداره مهاجرت سوئد دهید.

۴- تست رایگان زبان و سلامتی‌ بدن

تست رایگان زبان در صورت لزوم از سوی اداره مهاجرت جهت اطمینان از ملیت یا گروه نژادی شما انجام می‌‌شود. همچنین، یک تست چک آپ سلامتی‌ به صورت رایگان بر روی شما انجام خواهد شد.

۵- مسکن و کمک هزینه روزانه موقت                      

وقتی درخواست پناهندگی می کنید، اداره مهاجرت سوئد یک مسکن موقتی را در شهری به انتخاب خود در اختیار شما قرار می دهد.سکونت شما از نوع سکونت قرارگاهی است و شما در صورت انتخاب این نوع سکونت باید به شهری که قرارگاه در آنجاست نقل مکان کنید.درصورتی که پول نداشته باشید،سکونت قرارگاهی رایگان خواهد بود.

اگر مسکن را بخواهید خودتان تهیه کنید (بطور مثال به خانه اقوام و آشنایان خود در سوئد بروید)، اداره مهاجرت هزینه ای برای مسکن پرداخت نخواهد کرد.همچنین اگر برای امرار معاش روزانه خود پول ندارید می توانید کمک هزینه روزانه درخواست کنید و اگر با درخواست شما موافقت شود،اداره مهاجرت یک کارت بانک برای شما صادر می کند و به حساب آن کارت پول را واریز خواهد کرد.کمک هزینه روزانه روزی ۷۱ کرون برای افراد بزرگسال مجرد،روزی ۶۱ کرون برای افراد بزرگسال در یک خانوار،روزی ۳۷ کرون برای کودکان تا سن سه سالگی،روزی ۴۳ کرون برای کودکان ۴ تا ۱۰ سالگی و روزی ۵۰ کرون برای کودکان ۱۱ تا ۱۷ سالگی است.

درصورتی که در طول مدت رسیدگی به پرونده تان در سوئد کار پیدا کنید، می توانید کمک هزینه مسکن نیز درخواست کنید.اداره مهاجرت سوئد در صورتی که مدت استخدام شما بیش از سه ماه باشد و شما مجبور باشید که به شهری نقل مکان کنید که اداره مهاجرت در آنجا مسکن نداشته باشد، کمک هزینه مسکن پرداخت می کند.مبلغ این کمک هزینه برای افراد مجرد ماهیانه ۳۵۰ کرون و برای خانواده ها ماهیانه ۸۵۰ کرون می باشد.

۶- خدمات بهداشتی و درمانی موقت

شما از حق درمان پزشکی و دندان پزشکی اضطراری و همچنین درمان اورژانسی برخوردار هستید.مواردی که شامل این درمانها می شوند توسط اداره بهداری حوزه زندگی شما تعیین می شود.کودکان زیر ۱۸ سال از حق درمان کاملا مشابه کودکان و نوجوانان سوئدی برخوردار هستند.

برای هر مراجعه به مرکز درمانی یا بیمارستان، پناهجو تنها ۵۰ کرون برای ویزیت یا انجام آزمایش می‌پردازد.همچنین،در صورتی که پناهجو برای حمل و نقل‌های بیمارستانی  حداکثر تا سقف ۴۰۰ کرون ظرف شش ماه پرداخت کند، اداره مهاجرت هزینه‌های بالاتر از آن را جبران می‌کند.

مدت زمان لازم برای پاسخ گویی نهایی به درخواست پناهندگی

این زمان بسته به نوع پرونده شما و مدارک موجود در پرونده شما بسیار متغیر می‌‌تواند باشد.

ترک سوئد در صورت عدم موافقت اداره مهاجرت با درخواست پناهندگی

درصورتی که اداره مهاجرت سوئد پس از بررسی پرونده شما تشخیص دهد که شما فاقد دلایل کافی و لازم برای ماندن در سوئد هستید،اداره مهاجرت سوئد دستور اخراج بلادرنگ شما را صادر می کند و شما باید ظرف چهارهفته خاک سوئد را ترک کنید.اعتراض به تصمیم گرفته شده میسر است ولی شما حق ندارید در سوئد بمانید و منتظر دریافت پاسخ اعتراض تان باشید.شما باید اعتراض خود را بصورت کتبی بنویسید و حداکثر تا سه هفته پس از تاریخ ابلاغ حکم اخراج تان آن را تسلیم اداره مهاجرت کنید.رسیدگی به اعتراض شما  نسبت به حکم صادرشده یکبار دیگر توسط اداره مهاجرت مورد بررسی قرار می گیرد و اگر اداره مهاجرت تصمیم خود را تغییر ندهد،اعتراض شما را به دادگاه مهاجرت در یکی از سه شهر استکهلم،گوتنبرگ یا مالمو (بسته به واحد پناهندگی شما) ارجاع می شود.دادگاه مهاجرت رای نهایی را در نهایت صادر می کند.تصمیم رد درخواست یا اخراج شما تا چهارسال اعتبار دارد و اگر در این مدت مجددا به سوئد بازگردید،شما در اداره مهاجرت دیگر ثبت نام نخواهید شد و مشمول قانون پذیرش پناهندگان قرار نخواهید گرفت.

هزینه سفر و مسئولیت ترک کشور مستقیما با شماست ولی درصورتی که برای بازگشت همکاری لازم را با اداره مهاجرت داشته باشید،اداره مهاجرت سوئد شما را در سهولت مسافرت و بازگشت به کشور متبوعتان کمک می کند.درصورتی که پس از ابلاغ حکم اخراج تان اداره مهاجرت تشخیص دهد که برای بازگشت همکاری نمی کنید،اداره مهاجرت مجاز است کمک هزینه روزانه احتمالی شما را کاهش دهد و همچنین درصورت مخفی شدن شما مجاز است دستور بازداشت شما را صادر نماید. پلیس سوئد موظف خواهد بود شما را جهت دستگیری تحت نظر قرار دهد و پس از بازداشت شما را به بازگشت به کشور متبوع تان وادار نماید.کودکان در موارد استثنایی بازداشت خواهند شد.

ممکن است اداره مهاجرت سوئد با درخواست پناهندگی شما مخالفت کند ولی لزوما دستور اخراج بلادرنگ شما را صادر نکند.در این حالت، باید ظرف دو هفته سوئد را ترک کنید.

نمودار نمایش روند درخواست های پناهندگی سوئد تا سال ۲۰۰۸ میلادی

کار در سوئد در دوران پناهجویی

طبق قوانین موجود اداره مهاجرت سوئد، شما مجاز هستید از زمان تسلیم درخواست پناهندگی خود بدون نیاز به داشتن ویزای کار در سوئد کار کنید.اگر بتوانید در دورانی که در انتظار پاسخ اداره مهاجرت سوئد به درخواست پناهندگی خود هستید کاری پیدا کنید، در صورت رد درخواست شما از سوی اداره مهاجرت، می توانید درصورتی که شش ماه کار کرده باشید تحت شرایطی خاص اجازه اقامت دریافت کنید.یکی از شروط دریافت اجازه اقامت این است که قبلا هویت خود را با ارائه مدرک شناسایی معتبر اثبات کرده باشید.شرط دیگر این است که اداره مهاجرت تشخیص دهد که مدت زمان رسیدگی به پرونده شما از چهار ماه فراتر خواهد رفت.

برای اطلاعات بیشتر از شرایط کاردر سوئد به بخش “کار در سوئد” در همین وبلاگ مراجعه نمایید.

صدور اجازه اقامت در صورت موافقت اداره مهاجرت با درخواست پناهندگی

اگر با درخواست پناهندگی شما موافق شود،معمولا به شما یک  اجازه اقامت دائمی یا در موارد استثنایی اجازه اقامت با محدودیت زمانی حداقل سه سال داده می شود ولی اجازه اقامت هرگز از یکسال کمتر نخواهد بود.درصورتی که اقامت دائمی دریافت کرده باشید، دیگر پناهجو نیستید و می توانید همانند یک سوئدی در کشور کار و زندگی کنید.درصورتی که برای دریافت اقامت سوئد، هویت جعلی ارائه کرده باشید یا اعمال بزهکارانه کرده باشید و یا آگاهانه اطلاعات موردنیازی که می توانسته در صدور اجازه اقامت شما اهمیت داشته باشد را ارائه نکرده باشید، اجازه اقامت دائمی شما می تواند لغو شود.

چه زمانی پس از دریافت اقامت دائمی می توان برای سیتیزن شیپ سوئد اقدام کرد؟

شما بعنوان “پناهنده” می توانید پس از دریافت اجازه اقامت دائمی خود در صورتی که  حداقل چهارسال از زمان زندگی شما در سوئد بگذرد، درخواست سیتیزن شیپی سوئد کنید.مدت زمان چهارسال از تاریخی محسوب می شود که شما وارد خاک سوئد شده اید.اگر در طول این مدت سفرهای کوتاه به کشور زادگاهتان داشته اید مشکلی نیست ولی اگر پس از دریافت اقامت دائمی سوئد مدت زمان زیادی را در خارج از سوئد بوده اید، مدت زمان چهارسال شما دچار وقفه می شود و اولین تاریخ ورودتان به سوئد پس از اقامت بلندمدت تان در کشور زادگاهتان بعنوان تاریخ جدید محسوب می شود.

اما اگر پناهنده نیستید و بعنوان “اتباع خارجی”  Foreign citizen به منظورهای دیگری (از جمله کار در سوئد)  به سوئد آمده اید می توانید پس از حداقل چهارسال کار در سوئد برای اقامت دائمی سوئد و پس از حداقل پنج سال برای دریافت سیتیزن شیپ اقدام کنید.

توجه: دانشجویان میهمان یا کسانی که به منظور تحصیل به سوئد می آیند (حتی در صورت پذیرش در مقطع دکترا) شامل قوانین مربوط به درخواست اقامت دائمی یا سیتیزن شیپ سوئد نمی شوند.دانشجویان برای دریافت اقامت دائمی سوئد ابتدا باید کار مناسبی پیدا کنند تا بتوانند بر اساس آن برای ویزای کاری اقدام کنند.

تفاوت بین دریافت اجازه اقامت دائمی با دریافت سیتیزن شیپ در چیست؟

درصورتی که شهروند سوئد باشید و یا سیتیزن شیپ یا حق شهروندی سوئد را داشته باشید، شامل مزایای زیر خواهید شد:

– حق رای در پارلمان سوئد

– حق برگزیده شدن در انتخابات پارلمانی و ورود به پارلمان سوئد بعنوان شهروند سوئدی

– حق استخدام در اداره پلیس یا ارتش

– حق کار در یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا

آیا با تولد فرزند در خاک سوئد، امتیاز شهروندی به والدین او تعلق می گیرد؟

در سوئد،وضعیت سیتیزن شیپی کودک شما تابع قانون نوع سیتیزن شیپی پدر و مادر کودک است نه محلی که کودک در آن متولد می شود. این یعنی آنکه وضعیت شهروندی پدر و مادر وضعیت شهروندی کودک را تعیین می کند.

اطلاعات تکمیلی و مفصل تر را در ادامه بخوانید

براساس قانون دوبلین، شخصی که به اروپا پناه می‌آورد بایستی در اولین کشور امنی که وارد می‌شود تقاضای حمایت و پناهندگی نماید.

هنگامی‌که شما در سوئد تقاضای پناهندگی می‌نمایید، اداره مهاجرت برای شروع این موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهد که مسئولیت بررسی تقاضای پناهندگی شما را بایستی سوئد یا یک کشور دیگر عضو اتحادیه‌اروپا بپذیرد. اگر شما در راه رسیدن به سوئد از یک کشورعضو اتحادیه اروپا ویزا یا نوعی از اقامت دریافت نموده و یا در آن‌جا تقاضای پناهندگی نموده‌اید، ممکن است مجبور شوید به آن‌جا برگردید. این مقررات در قانون دوبلین گنجانده‌ شده‌اند.

مقررات مربوط به اینکه چه کسی حق گرفتن پناهندگی در سوئد را دارد، در معاهدهٔ پناهندگی سازمان ملل متحد و قانون سوئد نوشته شده است. این ادارهٔ کل امور مهاجرت است که به درخواست پناهندگی شما رسیدگی میکند.

اگر قراربراین شد که درخواست شما در سوئد رسیدگی شود، درخِلال رسیدگی به درخواستتان از طرف ادارهٔ امور مهاجرت، حق ماندن در سوئد را دارید.

شما به چندین ملاقات درادارهٔ مهاجرت احضار میشوید. در مصاحبهٔ پناهندگی شما باید دلايل درخواست پناهندگیتان را توضیح دهید، به این معنی که چرا در سوئد درخواست پناهندگی میکنید. حضور در این نشستها برای شما بسیار مهم می باشد.

از شما درخواست به شرکت در یک جلسه اطلاعاتی گروهی میشود. در این جلسه ادارهٔ مهاجرت آنچه را که یک پناهنده مهم است بداند، را توضیح میدهند. بطور مثال اطلاعات میتواند در مورد مسکن، مالی و یا بهداشت و درمان باشد. شما همچنین اطلاعاتی پیرامون چگونگی رَوَند کاری پناهندگی در سوئد دریافت میکنید. درمورد قوانین، اداره های دیگر و سازمانهائی که جهت کمک به پناهندگان فعّال هستند، اطلاعاتی دریافت میکنید. این اطلاعات بسیار مهم و در مدتی که در انتظار جواب هستید برای شما قابل استفاده است.

شما بايد هويت خود را اثبات کنيد

فردی که درخواست پناهندگی می کند بايد هويت خودرا برای اداره مهاجرت بازگو کند. اثبات هويت تان برعهده شماست. مفهوم اين امر آنست که شما بايد مدارکی ارائه کنيد که نام، تاريخ تولد و تابعيت شما را اثبات کند. مدرک مزکوز بايد عکسدار بوده و توسط مقامات مربوطه صادر شده باشد.

اگر هنگام درخواست پناهندگی نمی توانيد چنين مدرکی را ارائه کنيد موظف هستيد اينگونه مدارک را در اسرع وقت تهيه کنيد. از اينرو طی مدت انتظار بشما مأموريت داده خواهد شد که مدارک هويت خودرا تهيه کنيد. مفهوم اين امر آنست که شما بايد فعالانه در تشخيص هويت خود اقدام کنيد تا هويت شما اثبات گردد. هميشه می توانيد با کارکنان اداره مهاجرت تماس بگيريد، و آنها به شما در انجام مأموريت تان شما را راهنمائی خواهند کرد.

چرا اين امر اهميت دارد؟

مواردی مشاهده شده که پناهجويان تصور می کنند اثبات هويت آنها عواقب منفی بدنبال خواهد داشت. اداره مهاجرت مايل است به اطلاع شما برساند که اثبات هويت تان به دلايل زير حائز اهميت است:

 • اگر نتوانيد ثابت کنيد که نام شما چيست و اهل کدام کشور هستيد، ممکن است تشخيص اينکه آيا شما از حق دريافت پناهندگی برخوردار هستيد يا نه برای اداره مهاجرت دشوار گردد
 • اگر هويت شما مشخص شده باشد تصميم در پرونده پناهندگی تان سريع تر اتخاذ خواهد شد
 • اگر شما در سوئد دچار بيماری شديد يا حادثه ای بشويد، اداره مهاجرت بايد از هويت واقعی شما اطلاع داشته باشد تا بتواند با خويشاوندان شما تماس بگيرد.
 • شما میتوانید طی زمانی‌ که منتظر تصمیم گیری در پرونده پناهندگی خود هستید کار کنید. شما در این صورت  می توانید معافیت از شرط گرفتن اجازه کار  (AT-UND) را داشته باشد.

در ملاقات با کارکنان اداره مهاجرت در مورد اقدامات خود جهت اثبات هويت تان را شرح خواهيد داد.

اگر از طريق عدم همکاری در تشخيص هويت تان رسيدگی به پرونده پناهندگی خود را دشوار کنيد، اداره مهاجرت می تواند کمک هزينه روزانه شما را بعضاً يا کاملاً کاهش دهد.

اگر اجازه اقامت دريافت کنيد

اگر اجازه اقامت دريافت کنيد، اثبات هويت تان به دلايل زير حائز اهميت است:

 • شما بايد بتوانيد مدارک هويت سوئدی دريافت کنيد
 • شما بايد بتوانید یک حساب بانکی باز کنید
 • ديگر لزومی نخواهد داشت که در پاسپورت اتباع بيگانه يا مدرک سفر احتمالی شما درج شود که هويت شما نامشخص است
 • از لغو اجازه اقامت شما به اين دليل که آنرا براساس اطلاعات نادرست در مورد هويت خود دريافت کرده ايد جلوگيری خواهد شد
 • اگر هويت جعلی ارائه کرده باشيد و خويشاوندان شما نتوانند قرابت خانوادگی با شما را اثبات کنند برای آنها پيوستن بشما ميتواند دشوار شود
 • برای شما دريافت تابعيت سوئدی دشوارتر خواهد شد (اين امر درصورت نامشخص بودن هويت دشوار خواهد شد).

دربارهٔ خودتان توضیح دهید

ادارهٔ مهاجرت سؤالاتی پیرامون هویّت میکند. برای اینکه اداره مهاجرت تصمیم درستی بگیرد، مهم است که شما هویت خود را نشان دهید. پاسپورت ویا دیگر مدارک هویتی را با خود به ادارهٔ مهاجرت ببرید. این مدارک باید نشانگر اسم ، تاریخ تولد و تابعیت کشورتان باشد. اگر نمیتوانید اسنادهویتی خود را تحویل دهید، باید از طریق دیگر هویت خود را ثابت کنید. مثلاً میتوانید از طریق شناسنامه، دفترچه خانوادگی، دفترچه خدمت و یا عقدنامه ثابت کنید.

سؤالات بیشتری پیرامون خانواده و پیشینهٔ شما میشود. هنگامیکه درخواست پناهندگی میکنید، توجه داشته باشید که همه چیز را در مورد خانواده تان توضیح دهید. چرا که اگر اقامت دریافت کنید برای پیوستن مجدد به خانواده تان در سوئد مهم است.

دلائل شما

هیچکس غیر از شما نمیداند که چرا شما کشورتان را ترک کرده اید. بخاطر همین بسیار مهم است که توضیح دهید که چه اتفاقی برای شما در کشورتان رُخ داده است و اگر مجبور به باگشت شوید چه اتفاقی برایتان خواهد افتاد. همچنین باید توضیح دهید که برای خود شما چه اتفاقی افتاده، نه اینکه اوضاع عمومی کشورتان چگونه است. اگر آنچه را که مهم است تعریف کنید، در آنصورت ادارهٔ مهاجرت میتواند از دلائل شما برداشت درستی داشته باشد. مسئول با سؤالاتی که مطرح میکند، به شما کمک میکند آنچه  که برای درخواست شما مهم است را بداند.

چیزهائی که صحبت  کردن درباره اش مشکل است

بعضی چیزها صحبت کردن در باره اش مشکل است، ولی امکان دارد که خیلی مهم باشد درباره اش صحبت کنید. مسئول ، وظیفهٔ حفظ اسرار دارد و فقط با کسانی که روی پرونده تان کار میکنند حقّ صحبت دارد. مترجم هم همان وظیفه حفظ اسرار را دارد که مسئول پرونده دارد. اگر مایل به داشتن مسئول زن یا مسئول مرد هستید، قبل از شروع رسیدگی به پرونده تان مطرح کنید. هنگام مصاحبه اگر احتیاج به استراحت داشتید، بگوئید. مدارک یا اسنادی واطلاعاتی دربارهٔ کشورتان که دال بر صحّت گفته های شما را دارد، باخود همراه ببرید. ادارهٔ کل امور مهاجرت درصورت لزوم مدارک را ترجمه میکند.

میتوانید تأثیر بگذارید

با حضور در وقتهائی که ادارهٔ مهاجرت برای شما رزرو کرده است، جواب درخواستتان را سریعتر میگیرید.

آدرس و شماره تلفن خود را به اداره مهاجرت بدهید که ما بتوانیم با شما تماس بگیریم. پست خودرا مرتباً بخوانید که اطلاعاتی را از طرف ما از دست ندهید. فراموش نکنید که تغئیرآدرس خود را به ما اطلاع بدهید.

ازطریق تأئید هویّت خود میتوان در جواب گرفتن به درخواستتان سرعت عمل داد. به این مفهوم که ثابت کنید شما کی هستید. مثلاً پاسپورت و یا دیگراسناد شناسائی خود را به اداره مهاجرت تحویل دهید. اگر در تأئید شناسائی خود همکاری کنید، درمدت انتظار جواب اجازهٔ کار کردن دارید.

در طول زمان انتظار

کمک های حقوقی

بیشترکسانی که درخواست پناهندگی میکنند، حق استفاده از وکیل را دارند.اکثراً یک حقوقدان تحصیل کرده که منافع شما را درنظر دارد و در طول مدتی که ادارهٔ مهاجرت به درخواست شما رسیدگی میکند به شما مشاوره حقوقی میدهد.

اداره مهاجرت وکیل را انتخاب و هزینه آن را پرداخت نموده، وکیل دررابطه با اداره مهاجرت و دیگراداره ها بطور مستقل کار میکند. شما میتوانید شخصی را که به وی اعتماد داشته پیشنهاد داده و هم اینکه وکیل زن یا مرد درخواست نمائید. حتی اگر حق استفاده از وکیل مجانی اداره مهاجرت را نداشه باشید، میتوانید وکیلی با هزینه شخصی خود استخدام نمائید.

نقش و کار مترجم

در خیلی از جلسات با اداره مهاجرت یک مترجم شرکت میکند که وی آنچه را که گفته میشود ترجمه کند. مترجم گاهی اوقات حضوری و گاهی تلفنی و یا از طریق تصویری ترجمه میکند. هنگام صحبت در نظر داشه باشید که مَکث کنید تا مترجم فرصت ترجمه حرفهای شما را داشته باشد. قبل ازشر وع مجدد به حرف زدن، فرصت دهید که مترجم ترجمه اش تمام شود.

مترجم باید ازمقررات خاصی پیروی کند. قبل از ترجمه مترجم موظف است نقش خود  در مورد وظیفه حفظ اسرار و ترجمه آنچه که در اطاق گفته می شود را به اطلاع طرفین برساند. مترجم بدون کم یا زیاد آنچه را که گفته میشود ترجمه میکند. مترجم بصورت شخص اول ترجمه میکند. مترجم به عنوان بیطرف بدین معنی که در مورد سیاست، مذهب ویا چیز دیگری نبایدعقیدهٔ خود را ابراز دارد. مترجم باید بیطرف باشد. بدین معنی که مترجم نباید دخالت و سعی به کمک کرده و نباید نشان دهد که هم نظر یکی از طرفین مکالمه است.

اگر زبان مترجم را نمیفهمید و یا به دلائل دیگر احساس راحتی نسبت به مترجم نمیکنید، بسیار مهم است که مطرح کنید. شما میتوانید درخواست قطع جلسه کرده و خواهان مترجم دیگری باشید. اگر مایلید که مترجم مرد یا زن داشته باشید، حتماً از قبل اطلاع دهید. بسته به آنچه که مطرح میکنید، اگر مترجم همجنس شما و یا متضاد جنس شما باشد، گاهی اوقات ممکن است احساس بهتری شود.

سازمان های داوطلبانه

شما همیشه حق تماس و دریافت کمک از سازمانهای مختلف داوطلبانه را دارید. کارمندان اداره مهاجرت اطلاعاتی پیرامون سازمانهای مختلفی که در محل زندگیتان وجود دارند را به شما میدهند. همهٔ سازمانها در شهرهای کوچک فعال نیستند. اگر مایل به تماس با سازمان خاصّی هستید از واحد پذیرش خود بپرسید.

 کارت آِل اِم آ

وقتی که درخواست پناهندگی میکنید، رسید درخواست به شما میدهند. روی رسید شماره ای است که هنگام تماس با اداره مهاجرت ارائه میدهید. با داشتن این شماره کار مسئول برای پیداکردن مشخصات و پروندهٔ شما راحتتر میشود. چند روز بعد از درخواستتان جهت تحویل کارتی به دفتر واحد پذیرش پناهندگان مراجعه کنید. این کارت بنام  اِل اِم آ  خوانده شده و جایگزین رسید درخواست شماست. بهتراست که این کارت راهمیشه همراه خود داشته باشید ، چراکه نشانگر این است که شما متقاضی پناهندگی و در مدت انتظار به جواب درخواستتان، حق زندگی در سوئد را دارید. هنگام مراجعه برای درمان ضروری است که کارت بهمراهتان باشد که بتوانید از مراقبتی که حق شماست برخوردار شوید.

کار

برای کارکردن در سوئد داشتن اجازهٔ کار برای شما ضروری است، اما بعنوان متقاضی پناهندگی بدون اجازهٔ کار حق کار  کردن دارید درصورتیکه اگر:

 • درخواست پناهندگی شما در سوئد بررسی شود
 • شما در مورد تأئید شناسائی تان همکاری کنید
 • درخواست پناهندگی شما با دلیل باشد

اگر واجد این شرایط باشید حق کارکردن دارید. در روی کارت اِل اِم آ نکته ۷مربوط به حق کارکردن، استثناء درمورد داشتن اجازه کار نوشته است.

اگر کار میکنید و جواب منفی گرفته اید، تازمانیکه کشوررا ترک و یا برای ترک کشور همکاری میکنید، حق کار کردن دارید. اگر اجازهٔ اقامت دریافت کنید به این معنی است که میتوانید به کارتان ادامه دهید.

برای پیدا کردن کار میتوانید به سایت ادارهٔ کار(www.arbetsformedlingen.se) مراجعه کنید. حتی اگر اجازهٔ کار نداشته باشید میتوانیدکارآموزی در محل کاری داشته باشید.

اگر امکان کارکردن نداشته و یا از خود پولی نداشته باشید، میتوانید پول دریافت کنید. پول دریافت شده باید برای هزینه های غذا، لباس و مخارج شخصی کفایت کند. تازمانیکه از اداره مهاجرت پول دریافت میکنید، چنانچه وضعیت مالی شما تغئیر کند، مثلاً کار گیر بیاورید باید به ادارهٔ مهاجرت اطلاع دهید.

مراقبتهای درمانی

شما که درخواست پناهندگی در سوئد داده اید ، میتوانید برای یکبار بطور رایگان معاینه پزشکی در یک مرکز درمانی انجام دهید. معاینه پزشکی روی درخواست پناهندگیتان تأثیری نمیگذارد. شما دربرخورداری از درمان و دندانپزشکی اورژانس و یا درمانی که قابل انتظار نیست محّق هستید. نوع معالجه را بخش درمانی تصمیم میگیرد. در صورتیکه کارت اِل اِم آ  را نشان دهید ۵۰ کرون برای ویزیت دکتر و یا برای گرفتن دارو پرداخت میکنید. کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال همانند کودکان و نوجوانان مقیم سوئد از درمان رایگان استفاده میکنند.

مسکن

شما یا میتوانید در مسکنی که خود تهیه کرده و یا در مسکنی که اداره مهاجرت تهیه میکند زندگی کنید. اگر در مسکن اداره مهاجرت زندگی کنید، حق انتخاب شهر را ندارید،امکان دارد که در مدت انتظار تغئیر مکان دهید. اگر مسکن را خود تهیه کنید هزینه کرایه با خود شما می باشد.

تصمیم گیری

اگراجازه اقامت بگیرید حق کار و زندگی درسوئد را دارید. بعداز گرفتن اجازه اقامت به ادارهٔ امور مالیاتی جهت ثبت احوال و گرفتن چهارشماره اقدام نمائید. بعنوان مدرک ،کارت اقامت از طرف اداره مهاجرت صادر میشود. این کارت با پست به آدرستان فرستاده میشود.

اگر جواب منفی بگیرید

جواب رّد به درخواست شما به این معنی است که اداره مهاجرت دالائل شما را برای ماندن در سوئد کافی نمیداند. در صورت گرفتن جواب منفی دو راه دارید: یا تصمیم را قبول کرده و به کشورتان برمیگردید و یا اعتراض میکنید.

اگر تصمیم را بپذیرید که زیر برگه ای بنام برگه اعلام پذیرش را امضاء میکنید. وقتی که امضاء کردید دیگر حق اعتراض نداشته و باید برای بازگشت خود برنامه ریزی کنید.

در مقابل اگر چنانچه تصمیم به اعتراض گرفته به این معنی است که از دادگاهی درخواست رسیدگی به این جواب رّد را میکنید. شما میتوانید اعتراض خود را به اداره مهاجرت بفرستید. اعتراض باید قبل از اجرای تصمیم بدست اداره مهاجرت برسد، یعنی حداکثر تا سه هفته بعداز اینکه از تصمیم مطلع شُدید. اگر وکیلی دارید وکیلتان میتواند به شما کمک کند.

درابتدا اداره مهاجرت اعتراض شما را بررسی میکند که بتواند تغئیری در تصمیم بدهد. اگر اداره مهاجرت نتواند تغئیری در تصمیم ایجاد کند اعتراض شما را به دادگاه مهاجرت واگذرمیکند. اگر شما با حکم دادگاه مهاجرت مخالف هستید میتوانید از دادگاه عالی مهاجرت  بخواهید که به پرونده تان رسیدگی کند.

اگر شما تغئیر نظرداده و اعتراض خود را پس بگیرید، به اداره مهاجرت خبردهید که جواب منفی را پذیرفته اید. بنابراین دادگاه به اعتراض شما رسیدگی نکرده و پرونده را می بندد.

جواب منفی معمولاً چهار سال معتبر است.اگر در عرض این مدت به سوئد برگردید شما را از نواخراج و برمیگردانند. آنوقت حق رسیدگی و پشتیبانی ازاداره مهاجرت را ندارید.

بازگشت

از روزی که جواب رّد معتبر و به اجرا گذاشته میشود، در زمان محدودی میتوان بطور داوطلبانه کشور را ترک کرد. در برگه تصمیم شما زمان آن قید شده و خود مسئول تَرک به موقع از کشور هستید. شما ازادارهٔ مهاجرت جهت بازگشت به کشورتان و یا کشوردیگری که در آنجا حق اقامت دارید، میتوانید کمک دریافت کنید. بطور مثال ادارهٔ کل امور مهاجرت با رابط هائی که در کشورتان دارد تماس گرفته و یا برای رزرو بلیط به شما کمک میکند. بعضی از اشخاص میتوانند حتی کمک مالی جهت تسهیل راه اندازی زندگی  مجدد در کشور خود دریافت کنند. اگرمایلید بیشتربدانید از مسئول خود دربارهٔ به اصطلاح کمک استقرار مجدد سؤال نمائید.

اگر کشور را درمدت زمان ذکر شده در تصمیم ترک نکنید شما را ممنوع الورود میکنند. آنوقت به مدت یکسال حق بازگشت به کشورهای منطقه شِنگِن، بلغارستان و یا رومانی را ندارید. این مهم است که شما خودتان پیگیرشوید که کی باید کشور را ترک کنید.

اگر جواب منفی گرفته و در مدت بررسی پرونده همکاری نکرده باشید میتوان تا حداکثر پنج سال ممنوع الورود شوید. این بسیارمهم است که بطور مثال مشخصات وهویت واقعی خود را نشان دهید.

اگرهمکاری نکنید

اگر ادارهٔ مهاجرت بر این نظرباشد که شما برای بازگشت خود همکاری نمیکنید، اداره مهاجرت این حق را دارد که پول روزانهٔ شما را تقلیل دهد، شما را زیرنظرداشته باشد ویا در توقیف نگهدارد. زیرنظر بدین معنی است که شما باید خود را بطور مرتب سروقت و درجاهای مشخص ثبت کنید. و دیگراین که شما پاسپورت و یا دیگر مدارک شناسائی را تحویل دهید. درتوقیف بودن یعنی در مکان بسته ای زندگی کرده و اجازهٔ بیرون رفتن ندارید.

اگر ادارهٔ مهاجرت تشخیص دهد برگرداندن و یا اخراج بخاطر عدم همکاری شما عملی نیست، این اداره مسئولیت اجرای اخراج را به پلیس واگذار می کند. دراینصورت پلیس این حق را دارد که شما را دنبال و تعقیب کند. وهمچنین این حق را هم  دارد که شما را بزور اخراج کند.

اطلاعات جدید

اگر بعد از جواب رّد نهائی اطلاعات جدیدی پیش آید، اداره مهاجرت میتواند بررسی کند که آیا این اطلاعات میتواند سبب جلوگیری از اخراج شما شود. بطور مثال وضعیت کشور شما بدتر شده و یا شما به بیماری سختی دچارشده اید. اداره مهاجرت با تصمیم خود و یا بعداز درخواست شما این بررسی را انجام میدهد.

دلائل پناهندگی

کشور سوئد زیر معاهدهٔ پناهندگی سازمان ملل متحد و مقررات مشترک کشورهای مشترک اروپا را امضاء کرده است. این بدین معنی است که سوئد باید کلیهٔ درخواستهای پناهندگی را انفرادی بررسی کند. سوئد باید به شما که پناهنده هستید و یا اینکه احتیاج به محافظت به دلایل دیگری دارید، اجازه اقامت بدهد. اداره مهاجرت در درجه اول بررسی میکند که آیا شما پناهنده هستید و بعد از آن نیازمبرم به محافظت و در آخر احتیاج به حمایت دارید.

پناهنده

بر طبق معاهدهٔ پناهندگی، قانون سوئد و مقررات اروپا شما در صورتی پناهنده هستید که با دلائل محکم بخاطر ترس از تعقیب به دلیل:

 • نژاد
 • ملیّت
 • ‌برداشت سیاسی یا مذهبی
 • جنسیّت
 • گرایش جنسی
 • متعلق به گروه خاصّی از جامعه

امکان دارد این تعقیبها زیر سر اداره های آن کشور باشد. ولی میتواند به این صورت هم باشد که اداره ها بخاطر تعقیب اشخاص و یا گروه هائی ، آن حمایت و حفاظت لازم را از شما نکنند.

حتی اگر وضعیت پناهنده را نداشته باشید بعنوان نیاز به محافظت حق گرفتن اقامت را دارید. میتواند نیاز به محافظت و یا نیاز به پناهجوئی گزینه ای باشد.

نیاز به  پناه  گزینه ای

شما بر طبق قانون بعنوان شخص نیاز به پناهجوئی  گزینه ای هستید چنانچه در معرض خطر:

 • محکوم مجازات به مرگ
 • در معرض تنبیه بدنی، شکنجه و یا رفتار ومجازات غیرانسانی وتحقیرآمیز
 • بعنوان فرد غیر نظامی احتمال آسیب دیدن شدید

بخاطر برخورد مسلحانه دیگر افراد نیاز به  پناهجوئی

بر طبق قانون شما جزو دیگر افراد نیاز به  پناه به این دلائل هستید که:

 • جنگ مسلحانهٔ داخلی یا خارجی و یا به خاطر اختلافات شدید در کشورتان
 • احساس ترس از در معرض خطر قرار گرفتن جدّی سوءاستفاده
 • بخاطر فاجعه طبیعی محیط زیست نمیتوانید به کشور خود برگردید.ع عبارت دیگر نیاز به پناهجوئی  فقط در قانون سوئد است و فقط در سوئد اعتبار دارد.

اگر مایلید بیشتر بدانید

از شما به چندین جلسات دعوت خواهد شد که در آنجا اطلآعات مطالب مهمی که باید در زمان انتظار بدانید داده میشود. مسئول شما توضیحاتی پیرامون کمکهائی که مثلاً در مورد مسکن، مالی، درمان و مدرسه کودکان به شما میدهد. واحد پذیرش در صورت بودن مطلب جدیدی درمورد درخواست شما وقت ملاقات به شما خواهد داد. وقتی که جوابی دریافت میکنید یک مسئول مفهوم آن تصمیم را برای شما توضیح خواهد داد.

مسکن

درطول مدتی که درانتظار جواب درخواست پناهندگی خود هستید اگر نیاز به مکانی برای زندگی دارید اداره مهاجرت به شما کمک خواهد کرد. شما خودتان هم میتوانید مسکن خود را تهیه کنید، برای مثال نزد اقوام یا دوستان خود زندگی کنید.

اداره مهاجرت تا زمانیکه نیاز داشته باشید یک مسکن موقتی در اختیار شما قرار می دهد. اگر چنانچه جواب منفی به درخواست خود بگیرید تا زمانیکه کشور را ترک کنید حق دارید درمسکن اداره مهاجرت زندگی کنید. اگر چنانچه خود را مخفی کرده بطوری که اداره مهاجرت نتواند با شما تماس برقرار کند اسم شما از سیستم پذیرش حذف شده و حق شما برای برخورداری از مسکن لغو میشود.

شما خودتان حق انتخاب محل زندگی را ندارید بلکه باید آمادگی این را داشته باشید که به شهری که مسکن خالی در آن یافت میشود نقل مکان کنید. این امکان هم وجود دارد که بخاطر کمبود جا درطول مدتی که درانتظار جواب هستید به مسکن دیگری نقل مکان کنید.

اگربا خودتان پول داشته باشید بایستی هزینه مسکن را بپردازید، ولی اگر اداره مهاجرت بداند که شما از خود پولی ندارید بابت اجاره مسکن پولی پرداخت نخواهید کرد.

محل سکونت از خود

اگر به انتخاب خود مسکن تهیه کنید بایستی اجاره آنرا خودتان بپردازید. اگرچنانچه به هر دلیلی نتوانید درمسکنی که تهیه کرده اید ادامه زندگی بدهید، میتوانید به یکی از کمپ های اداره مهاجرت که جای خالی دارند نقل مکان کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر به واحد پذیرشی که در آن ثبت نام شده اید مراجعه کنید.

بدون درنظرگرفتن اینکه شما مسکن اداره مهاجرت را انتخاب کرده و یا اینکه خودتان مسکن خود را تهیه کرده اید، بایستی همیشه قابل دسترسی باشید بطوریکه اداره مهاجرت بتواند با شما تماس بگیرد. بخاطرداشته باشید که اگر چنانچه درمدت انتظار نقل مکان میکنید، آدرس جدید خود را به اداره مهاجرت اطلاع دهید.

اگر اجازه اقامت دریافت کنید

اگراجازه اقامت دریافت کنید اداره امور کاریابی یا اداره مهاجرت میتواند جهت یافتن مسکن جدید به شما کمک کند. تا زمانیکه اداره امور کاریابی یا اداره مهاجرت برای شما مسکنی تهیه کنند، حق دارید که درمسکن اداره مهاجرت زندگی کنید. اگراجازه اقامت را بدلیل کاری/ شغلی دریافت کرده اید، بایستی خودتان مسکن خود را تهیه کنید.

کارکردن در دوران پناهجوئی

شما در دورانی که منتظر رسیدگی به پروندۀ پناهندگی خود هستید بایستی در درجۀ نخست خودتان معاش خودرا تأمین کنید. تأمین معاش را می توانید یا به کمک پول های پس انداز کردۀ خود و یا از راه کار کردن انجام دهید. در اینجا می توانید در مورد شرایط کارکردن در مدت پناهجوئی بخوانید.

برای برخورداری از حق کارکردن در مدت پناهجوئی بایستی یک گواهی معافیت از وظیفۀ داشتن اجازۀ کار           (AT-UND) دریافت کرده باشید.

شرایط لازم جهت دریافت اجازه کارکردن در دوران پناهجوئی

اگر واجد شرایط زیر باشید از قاعده کلی “ضرورت داشتن اجازۀ کار” مستثنی خواهید بود:

 • اگر اسناد و مدارک هویت قابل قبول تحویل دهید، یا از طریق دیگری برای احراز هویت خود همکاری کنید
 • اگر قرار باشد به پروندۀ پناهندگی شما در سوئد رسیدگی شود
 • اگر درخواست پناهندگی شما دارای دلایل محکم و قوی باشد.  اگر شما حکم اخراج دریافت کرده باشید که بایستی بلادرنگ به اجرا درآید نمی توانید (AT-UND)، یعنی گواهی معافیت از وظیفۀ داشتن اجازۀ کار دریافت کنید.

اگر در دوران پناهجوئی کار پیدا کنید

اگر در دوران پناهجوئی کار پیدا کنید بایستی گواهی معافیت از وظیفۀ داشتن اجازۀ کار (AT-UND) خود را به کارفرما نشان دهید.  گواهی معافیت از وظیفۀ داشتن اجازۀ کار (AT-UND) در کارت اِل.اِم.آ تحت ردیف شمارۀ 7 درج شده است.

کارفرمای شما بایستی به واحد پذیرشی که شما در آن ثبت نام هستید اطلاع دهد که شما استخدام شده اید.  وقتی مدت استخدام شما خاتمه پیدا می کند نیز کارفرما بایستی مراتب را اطلاع دهد. اطلاعیۀ مربوط به اینکه شما استخدام شده اید بایستی روی یک ُفرم مخصوص انجام شود که شما آنرا در پایین این صفحه پیدا می کنید.

اگر از ادارۀ مهاجرت کمک هزینۀ روزانه دریافت می کنید همیشه بایستی درآمد خود را به ادارۀ مهاجرت اطلاع دهید.  شما همچنین بایستی با ادارۀ مالیات (Skatteverket) تماس بگیرید و یک “شمارۀ هماهنگی”                    (samordningsnummer) دریافت کنید.  شما این شمارۀ هماهنگی را لازم دارید تا بتوانید ثابت کنید که در دوران پناهجوئی کار کرده و مالیات پرداخت کرده اید.  اگر بعداً می خواهید اجازۀ کار دریافت کنید، شمارۀ هماهنگی لازم است.  شما همچنین به شمارۀ هماهنگی نیاز دارید تا بتوانید در صورتبکه مریض شوید و نتوانید کار کنید، حقوق مرخصی استعلاجی (sjukpenning) دریافت کنید.

اگر درخواست پناهندگی شما رد شود

اگر شما دردوران انتظار برای رسیدگی به پروندۀ پناهندگی خود کار کرده باشید، درصورت دریافت جواب رد به درخواست پناهندگی خود، می‌توانید درخواست اجازۀ کار نمایید.

کارآموزی در مدتی که پناهجو هستید

در مدت زمان پناهجویی خود در سوئد از امکان کارآموزی در شرکتها یا سازمان ها برخوردار هستید.

داشتن یک جای کارآموزی در یک شرکت به شما در مورد حیات کاری و شغلی سوئد معلومات می دهد و می تواند شیوۀ خوبی برای یادگیری زبان سوئدی باشد. شما از امکانات کسب معلومات در زمینۀ یک شغل جدید برخوردار می شوید یا دانش و آگاهی در زمینه شغل و حرفۀ خود را گسترش می دهید. این دانش و آگاهی هم اگر اجازۀ اقامت دریافت کنید می تواند مفید باشد هم اگر قرار باشد به وطن خود بازگردید.

قبل از آنکه کارآموزی خود را آغاز کنید اداره مهاجرت باید محل کارآموزی را تأیید کند و یک قرارداد با کارفرما بنویسد. علت اینکار آنست که شما باید راهنمایی و حمایت دریافت کنید ولی همچنین اینکه باید در صورت بروز حادثه در محل کار بیمه باشید.

در مدت زمانی که کارآموزی می کنید حق دارید به ادارۀ مهاجرت مراجعه کرده، وکیل خود را ملاقات کنید و درصورت بیماری یا نگهداری از فرزند خود در خانه بمانید.  در مدت کارآموزی هیچگونه حقوقی دریافت نمی کنید.

اگر در مورد کارآموزی سوالی دارید یا می خواهید کارآموزی خود را آغاز کنید با واحد پذیرش مربوطه که در آنجا ثبت نام هستید، تماس بگیرید.

حمایت مالی

اگر پولی یا اموال دیگری ندارید میتوانید ازاداره امور مهاجرت کمک مالی بنام پول روزانه درخواست کنید.

مبلغ پول روزانه متفاوت میباشد که این بستگی به نوع مسکن شما دارد، اگردرمسکنهای اداره مهاجرت زندگی میکنید که شامل غذا باشد یا اینکه درمسکنی که غذا شامل آن نمیشود.

درمسکنهایی که غذا شامل و رایگان است مبلغ پول روزانه:

 • ۲۴ کرون درروز برای بزرگسالان مجرد
 • ۱۹ کرون در روز برای بزرگسالانی که هزینه خرجی مشترک دارند
 • روزی ۱۲ کرون برای فرزندان تا ۱۷سال (ازفرزند سوم به بعد پول روزانه نصف میشود)

درمسکن هایی که غذا شامل آن نمیشود پول روزانه:

 • ۷۱ کرون در روز برای بزرگسالان مجرد
 • ۶۱ کرون در روز و هر نفر برای بزرگسالانی که هزینه خرجی مشترک دارند
 • ۳۷ کرون در روز برای کودکان تا ۳ ساله
 • ۴۳ کرون در روز برای کودکان ۱۰ـ ۴ ساله
 • ۵۰ کرون در روز برای فرزندان ۱۷ـ۱۱ ساله (ازفرزند سوم به بالا پول روزانه نصف میشود)

بغیرازخرج غذا پول روزانه بایستی برای هزینه هایی ازقبیل کفش و لباس، دوا ودرمان، دندانپزشکی، لوازم بهداشتی، لوازم مصرفی دیگر و هزینه تفریحات اوقات آزاد کفایت کند.

اگرازطرف اداره مهاجرت به شما پول روزانه داده شود، دراینصورت کارتی دریافت میکنید که به شماره حساب شما مربوط است و پول شما به آن حساب ریخته میشود.

دریافت کمک هزینه مسکن

اگر به شما کاری ارائه شود و یا کاری دریافت کرده اید، میتوانید درخواست کمک هزینه مسکن کنید. این درصورتی است که زمان استخدامی بیش ازسه ماه بوده وشما باید به شهری نقل مکان کنید که اداره مهاجرت نتواند درآنجا مسکنی به شما ارائه کند. مبلغ دریافتی کمک هزینه مسکن به قرار زیراست:

 • ماهی ۸۵۰ کرون برای خانواده ها
 • ماهی ۳۵۰ کرون برای مجردها

کمک هزینه ویژه

اگرچنانچه شدیدا نیاز به چیزی دارید که پول روزانه برای آن کفایت نمیکند میتوانید کمک هزینه ویژه درخواست کنید.  شما بایستی ثابت کنید که به این کالاو یا خدمات و پول آن نیاز مبرمی دارید.

شما فقط پول ارزانترین جنسی که نیاز شما را برطرف میکند را دریافت میکنید.

Ansökan om särskilt bidrag för vuxna, blankett nummer Mot78 (på svenska)

شیوۀ تکمیل کردن فُرم به شرح زیر اس

Ansökan om särskilt bidrag för minderåriga, blankett nummer Mot79 (på svenska)

شیوۀ تکمیل کردن فُرم به شرح زیر اس

Ansökan om särskilt bidrag för ensamkommande barn och ungdomar, blankett nummer Mot72 (på svenska)

شرایط دریافت کمک مالی

بایستی به اداره مهاجرت بگوئید که چقدر پول یا دارایی با خود دارید.

شما موظفید که تغییرات وضع مالی خود را به اداره مهاجرت ا طلاع دهید. کتمان درآمد جرم محسوب میشود.

کمک هزینه روزانه ممکن است کاهش یابد اگرچنانچه شما:

 • دررابطه با شناسایی هویت خود همکاری نکنید
 • با مخفی کردن خود درکاربررسی درخواست پناهندگیتان اشکال ایجاد کنید
 • دررابطه با اقدامات لازم درمورد به اجراگذاشتن حکم اخراج همکاری نکنید

درصورت دریافت کار هم شما و هم کارفرمایتان موظفید که به اداره مهاجرت اطلاع دهید (به انگلیسی).

حکم دریافت کمک هزینه مالی

هنگامیکه اداره امور مهاجرت تصمیم به دادن کمک هزینه مالی کرد بدین طریق از آن مطلع میشوید

 • ازطریق مسئولتان در واحد پذیرش یا
 • توسط برگه ای بنام ابلاغیهساده

برگه ابلاغیه ساده

ابلاغیه ساده به این مفهوم است که اداره مهاجرت حکم خود را توسط نامه به آدرسی که داده اید میفرستد. روزبعدازآن نامه ای دیگر مبنی بر اینکه ما این حکم را برای شما فرستاده ایم را به همان آدرس میفرستیم. این کار را برای کاهش دادن احتمال خطا انجام میدهیم. ازنظر اداره مهاجرت بدین طریق شما  تا دو هفته پس ازتصمیم ( به شما ابلاغ شده) ازاین حکم مطلع شده اید. پس از آن تا سه هفته مهلت مهلت دارید که بر روی حکم اعتراض کنید.

اگر چنانچه آدرسی که داده اید قابل استفاده نباشد و شما درسوئد ثبت شده باشید، این حکم و نامه کنترل به آدرسی که ثبت شده اید فرستاده میشود.

تا زمانیکه در اداره مهاجرت ثبت هستید بسیار مهم است که محل سکونت فعلی خود را به واحد پذیرش اطلاع دهید. توجه داشته باشید که پست خود را بطور منظم کنترل کنید.

درصورتی که اعتراض کنید امکان دارد حتی دادگاه عمومی (دادگاه) حکم خود را از طریق ابلاغیه ساده به شما اطلاع دهد.

اگرچنانچه مایلید اعتراض کنید

اگر چنانچه فکر میکنید که اداره مهاجرت تصمیم اشتباهی درمورد کمک هزینه مالیتان گرفته است این حق را دارید که اعتراض کنید. در این صورت درعرض سه هفته پس از دریافت این حکم (ابلاغ شدن حکم) میتوانید نامه اعتراضی خود را تحویل دهید.

اگر اداره امور مهاجرتصمیم خود را تغییر ندهد دراینصورت شکایت شما به دادگاه عمومی تحویل داده شده که روی این حکم تجدید نظر میشود. اگر دادگاه عمومی هم روی اعتراض شما جواب رد بدهد میتوان به دادگاه استیناف شکایت کرد.

Check Also

اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان

از مهمترین انواع مختلف سرمایه‌ گذاری یا کار آزاد خارجی در آلمان مواردی است که در مطالب …

6 نظرات

 1. مطالبتان بسیار خوب و مفید است لطفا مراکز حمایت کننده از پناهجویان و وکلایی که رایگان هستند و میشه پناهجویان از آنها کمک بگیرند چگونگی دسترسی به این وکلا رو هم بنویسید لطفا ممنون پاینده باشید

 2. درود
  من با (بیش از 15 اختراع و نو آوری در زمینه های مختلف علمی که شواهد آن ، هم در کتاب و هم مقاله هایم در مجله های علمی همراه میباشد) با سابقه ی چندین سال زندانی سیاسی ، و سپس مصادره ی سه کارخانه ، 2000متر مربع گلخانه ی تمام مکانیزه ، و خانه ام ،بدلیل نداشتن شناسنامه و پاسپورت ، حق خروج از کشور را نداشتم.
  حتا در نمایشگاه آگروفود 1995تهران مورد توجه بازدید کننده گان آمریکا و کانادا قرار گرفتم اما به دلیل عدم حق خروج (و نداشتن پاسپورت) امکان مهاجرت نیافتم.
  سرانجام به طریقی که (اکنون باز گو نمیکنم) از کشور به مقصد “اوکراین” آمدم
  در اینجا با اینکه هیچگونه حمایتی نداشتم ، اقدام به دریافت “استاندارد” و دیگر مجوزها برای کارخانه ی کوچکم کردم و مشغول به تولید 22نوع………شدم که واقعن هنوز مشابه ی برخی از آنهادر هیچ کجای دنیا نیست.
  اکنون شهروند اوکرایین هستم وهنوز هم گاهی مورد تهدید واقع هستم، و هنگامی هم که به پلیس و قانون مراجعه میکنم ، تنها یک جمله دارند که : “ما برای شما گارانتی یی نداریم”.
  با اینکه شرایط کاری هم در “اوکراین” بسیار سخت است ، خیلی خواهان مهاجرت به کشور امنی که امکان ارایه ی فنونم را هم داشته باشم هستم .
  شما چه راهنمایی یی دارید ، سپاسگزارم.

 3. با سلام من مهدی 28ساله دارای فوق لیسانس مهندسی پزشکی ومعلولیت شدید مجرد هر جا میرم برا کار مسخرم میکنن و یکبار هم تجاوز جنسی بهم شده شکایت هم کردم گفتن پیدا نمیکنیم وحتی خودمم تهدید کردن گفتن صداشو درنیار2بار هم بخاطر تین موضوع خودکشی کردم که بیمارستان پروندش هست در دانشگاه هم با خانمی دوست بودم کمیته انظباطی برام حکم رایطه نامشروع زدن برام الانم میترسم دوباره هم مورد تجاوز قراربگیرم هم کاری برایم نیست و مورد تمسخر قرار میگیرم لطفا برای پناهندگی راهنماییم کنید خودم هدفم سوئد وهلند وفلاند است بازم هم شما هرچه صلاح میدانید باتشکر درضمن من یک پانترکم ولی هنوز لو نرفتم

  • سلام به شما. مشکلاتی پیش آمده برای شما ناراحت کننده است. اما این مشکلات به تنهایی دلیل محکم و قابل استنادی برای دریافت پناهندگی نیست.

   لطفا از طریق مسیج صفحه صدای مهاجر در فیسبوک با ما در تماس شوید!
   https://www.facebook.com/thevoiceofRefugees/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!